10 Ekim Ankara Katliamının Gar Önündeki Anma Etkinliğine Polis Saldırdı

10 Ekim Ankara Katliamında yaşamını yitirenleri anmak için Ankara Garı önüne gitmek isteyenlere polis biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla geçtiğimiz yıl 10 Ekim günü Ankara’da düzenlenen Emek Barış Demokrasi mitingi öncesinde yaşanan canlı bomba saldırısının yıl dönümünde, katliamın yaşandığı Tren Garı önünde anma düzenlemek isteyen kayıp yakınları, yaralılar, sendika, meslek örgütü ve siyasi partilere polis izin vermedi.

Gara çıkan tüm yolları kapatan polisler, gara gitmek isteyenleri ise ancak biletlerini göstermeleri durumunda alana aldı. Polis, gazetecilere de engel oldu, alana sadece sarı basın kartı olanların alınacağını belirtti.

Daha sonrasında, katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri, yakınları, yaralananlar, sendika, meslek örgütü, siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri toplanmaya başladı. Ancak polis Ulus, Tandoğan ve Opera yönünden gelen tüm yolları kesti. Geçişlere izin vermedi. Valiliğin aileler ve kurum temsilcilerine izin verilebileceği yönündeki açıklamasına rağmen polis barikatları kaldırmadı.

Yaşanan gerginliğin ardından polis her üç kolda da biber gazı ve plastik mermiyle kitleye saldırdı. Saldırı büyük öfke yarattı. Bu arada alana bütün girişler durduruldu. Bir süre sonra, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarından sadece soyadı tutanların gar önüne alınacağı ifade edildi. Ancak polis tekrar TOMA, gaz ve copla saldırıya başladı. Polis saldırısına maruz kalanlar arasında tedavisi devam eden ve doktorlarının özel izniyle anma için Ankara’ya gelenler de bulunuyor.

Gar önüne katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinden sınırlı sayıda kişi alana alındı. Aileler gar önüne karanfiller bıraktılar. Gar önüne karanfil bırakan aileler daha sonra Opera yönüne doğru yürümeye başladı. Aileler polis barikatlarının arasından çıkarken polis tekrar gaz ve plastik mermiyle saldırdı. Saldırının ardından yeniden bir araya gelen aileler, burada kurum temsilcileri ve desteğe gelenlerle bir araya gelerek Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

“Onları Unutursak Kalbimiz Kurusun’

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, “Bize kurum temsilcileriyle sembolik anma yapın diyorlar. Bizim sembolik anmada yerimiz yok. Biz emek demokrasi güçleri olarak oraya gideriz. Biz Ankara’da barış talebini haykırmak istedik. Bundan dolayı katledildik. Barış talebini sürdürmeye devam edeceğiz.” diye konuştu. Ankara Valisi’nin yasakçı tutumunu kınadıklarını belirten Özgen, “Bu katliama destek verenler, katliam meydanında gülenler, stadyumlarda sevinç çığlığı atanlar işbirliği yaptı. Adaletle yüzleşecekler. Bunun ortak mücadelesini vereceğiz. Onları unutursak kalbimiz kurusun.” dedi.

Polisin engellemelerine rağmen Atatürk Bulvarı üzerinden Kızılay’a gelen aileler ve kurum temsilcileri Yüksel Caddesi’ne ulaştı. Diğer kollardan gelenler de burada toplanmaya başladı. Binlerce kişi attıkları sloganlarla AKP Hükumetine tepkilerini dile getirdi.

10Ekim Barış karanfillerimiz mücadelemizde yaşıyor!

14 13 12 11 10

 

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.