15 TEMMUZ SONRASI KAMU EMEKÇİLERİNE YÖNELİK BAŞLAYAN SALDIRILAR GÖZALTI VE TUTUKLAMALARA KADAR VARMIŞTIR

TÜM BEL-SEN Merkez Yönetim Kurulu’nun 12.12.2016 tarihli Basın toplantısı metnidir.

15 Temmuz tarihinde yaşanan askeri darbe girişimini tek parti iktidarlarını yaratma uğruna fırsata dönüştürenlerin kendisi dışındaki bütün toplumsal muhalefet güçlerine yönelik sürdürdüğü baskı ve saldırılara her gün bir yenisi ekleniyor.

Açığa alma ve ardından ihraç kararları ile kamu emekçilerine ve onların öz örgütü olan KESK Sendikalarına yönelik bu hukuksuz saldırılar son olarak gözaltına alma ve tutuklamalara kadar varmıştır.

Bu kapsamda, aralarında Mersin Şube başkanımız Mustafa ÖZBAY’ın ile şube yöneticilerimiz ve işyeri temsilcilerimizin de olduğu Sendikamız Mersin şubesi üye ve yöneticisi 11 arkadaşımız bu sabah evleri basılarak gözaltına alınmış; daha önce gözaltına alınmış olan birisi şube yöneticimiz olan Mardin şubemiz üyesi 11 arkadaşımız tutuklanmıştır.

Mersin ve Mardin şubemiz yönetici ve üyelerinin haklarında hiçbir hukuki gerekçe olmadan gözaltına alınmaları veya tutuklanmaları sadece onlara yönelik bir saldırı değil onlar şahsında Sendikal mücadelemize, hak ve özgürlüklere yönelik anti demokratik ve hukuk dışı bir saldırıdır.

Savaş ve şiddet politikalarını onaylamayıp barış, demokrasi ve özgürlük çağrıları yapan aralarında Sendikamız yönetici ve üyelerinin olduğu kişilerin hukuksuz bir şekilde gözaltına alınması veya tutuklanması; ülkemizin sorunlarını çözmek bir yana, çok daha şiddet yüklü bir şekilde büyütmekten başka bir işe yaramadığını acı bir şekilde yaşıyoruz.

Ülkemizin Suriye gibi kan ve gözyaşı deryasında içinden çıkılmaz bir şiddet sarmalına sürüklenmesine dur demenin tek yolu; sömürü odaklı, tekçi, baskıcı faşizan saltanat hayallerinden bir an önce vazgeçilip; emekten yana çoğulcu, özgürlükçü ve demokratik bir sistemin yaratımı için demokratik siyasetin önünün açılmasıdır.

İşte bu kapsamda, düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğü önündeki bütün fiili ve sözde hukuki engellere son verilerek hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan aralarında Sendikamız Mersin Şube Başkanı Mustafa ÖZBAY’ın da olduğu Mersin şube üye ve yöneticilerimiz ile tutuklanan Mardin şubemiz yönetici ve üyeleri derhal serbest bırakılmalı, Sendikalarımıza ve demokratik kurumlara yönelik anti demokratik ve hukuk dışı baskı ve saldırı uygulamalarına artık son verilmelidir.

TÜM BEL SEN GENEL MERKEZİ

 

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.