3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ

Demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından olan Basınımız, son 16 yılda AKP iktidarı tarafından özellikle de 20 Temmuz 2106 da ilan edilen O HAL ve KHK larla tamamen kontrol altına alınmış, susturmadıkları gazeteci veya kuruluşlarda yine KHK yetkisi ile kapatmışlardır.

Özgür ve gerçek haber alma hakkının baskılarla yok edildiği bir dönemde , yazılı- görsel ve internet medyasının da aralarında olduğu çok sayıda kuruluş tam bir Hukuksuzlukla susturulmaya çalışılmaktadır.

İktidarın halktan saklamak- gizlemek istediği konuları perdeleyebilmenin yolu olarak seçilen bu anti- demokratik zora dayalı yöntemler, medya da tek sesliliği öne çıkarmak, buradan oluşturulacak algı ile toplum gerçeklerden hızla uzaklaştırılmak istenmektedir.

Oysa, kamuoyunun doğru, hızlı bir biçimde bilgi ve haber alması hakkı , toplumun yaşananlara ilişkin doğru ve gerçek bilgilenmesi temel bir haktır.

Basın özgürlüğü gününün de kutlandığı ülkemizde basın ve çalışanlarının üzerindeki bu baskıların bir an önce kaldırılmalıdır., Halkın gerçek haber alma özgürlüğü engellenmemeli, sadece işini , mesleğini yaptıkları için ve meslek ilklerine uygun davrandığı için tutuklu yada hükümlü olan gazeteciler , basın çalışanları özgürlüklerine kavuşturulmalıdır.

Erdal BOZKURT

                                                                                      TÜM BEL-SEN GENEL BAŞKANI

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.