5 BİN EĞİTİM EMEKÇİSİNE GREV SORUŞTURMASI!

Diyarbakır’da Aralık ayında yapılan grev ve eylemlere katıldıkları gerekçesiyle 5 bine yakın eğitim emekçisi hakkında soruşturma açıldı 

Eğitim-Sen’in Diyarbakır şubelerine üye 4 bin 960 eğitim emekçisine, geçen yıl sendika ve konfederasyonun çağrısıyla Aralık ayında yapılan grev ve iş bırakma eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle soruşturma açıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturma kapsamında müdürlüğe ifadeye çağırıldığı ileri sürülen emekçilere, greve katılıp katılmadıkları, hangi grevlere katıldıkları sorulduğu iddia edildi. “Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında” başlığıyla yayınlanan genelgenin ardından, başta Eğitim Sen üyeleri olmak üzere KESK’lilere ciddi saldırılar olduğunu ileri süren Eğitim Sen Diyarbakır 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Saliha Zorlu, Aralık ayında yapılan greve emekçilerin Diyarbakır’da büyük katılım sağladığını ve bu yüzden üyelerinin büyük çoğunluğuna soruşturma başlatıldığını savundu.

“Tek bir üyemiz geri adım atmaz”

Sendikal eylemlerin Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) Sözleşmesi ile güvence altına alındığını hatırlatan Zorlu, “Tüm üyelerimiz sendikaların aldığı eylemsellik kararına uyma hakkına sahiptir. Bu nedenle soruşturulamazlar, ceza alamazlar. Böyle bir şey gerçekleştiği takdirde bunun mahkeme ve hukuk yolları açıktır, mutlaka geri dönecek” diye konuştu.  Soruşturmalar ile emekçilerin baskı altına alınmak istendiğini savunan Zorlu, “ Tüm üyelerimiz adına şunu söylüyoruz; Eğitim Sen üyeleri KESK’te örgütlü olan arkadaşlarımızın tek biri bu korkutma, yıldırma politikalarına meyil vermez, geri adım atmaz. Haklarımızı çok iyi biliyoruz. Toplumun geneline yayılmak istenen bir korkunun emek mücadelesine yansımasıdır” diye konuştu.

10 bin KESK üyesine soruşturma

KESK ve bağlı sendikaların yöneticileri de önceki gün Adana’da basın toplantısı düzenleyerek üye ve yöneticilerine yönelik baskı, soruşturma ve hukuksuz görevden almalara dikkat çekti. Toplantıda, son 7 ayda 10 binin üzerinde KESK üyesine sendikal faaliyetleri ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma açıldığı belirtildi.

KESK Mali Sekreteri Ramazan Gürbüz, iktidarın kendisi gibi düşünmeyenler için sanal suçlar yarattığını, ne yasa ne de yönetmelik tanıdığını söyledi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ise 29 Aralık’ta çatışma sürecinin son bulması ve barışın sağlanması talebiyle yapılan grevin, Başbakanlık genelgesi dayanak gösterilerek terör faaliyeti olarak değerlendirildiğini ve binlerce üyeye soruşturma açıldığını, ceza verildiğini ifade etti.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.