ANKARA BÜYÜKŞEHİR’DEKİ ADALETSİZLİĞE ÜST MAHKEME DE DUR DEDİ

 

Bilindiği üzere, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı İ. Melih Gökçek’in, emekçilerinin en temel sendikal hakkı olan toplu sözleşmenin mali ödemelerini sözde performans adı altında kişilere göre farklı farklı ödettirmesi uygulaması Sendikamızın hukuksal mücadelesi sonucu iptal edilmiş ve eksik ödenen sosyal denge tazminatlarının da geriye dönük faiziyle birlikte ödenmesine karar verilmişti.

Emekçilere yönelik ayrımcılığa son veren bu yargı kararını uygulayarak hatasından dönmek yerine, konuyu yürütme durdurma talebiyle bir üst mahkemeye taşıyan Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimi, üst mahkemeden de yürütmeyi durdurmaya red cevabı aldı.

Üst mahkeme, Ankara Büyükşehir Belediyesi emekçilerine eşit olarak verilmesi gereken sosyal denge tazminatı ödemelerinin bu zamana kadar performans adı altında kişilere göre farklı yapılmasından kaynaklanan eksik ödemelerin faiziyle birlikte geri ödenmesini onaylamış oldu.

Sendikamızın hukuksal mücadelesi sonucu üst mahkemede de haklılığı onaylanan Ankara Büyükşehir Belediyesi emekçileri, belediye başkanlığına başvurarak bu zamana kadar hukuksuz bir şekilde eksik almak zorunda kaldıkları sosyal denge tazminatı ödemelerini faiziyle birlikte geri alabilirler.

Konuya ilişkin mahkeme kararları aşağıda belirtilmiştir.

0010001 0010002 0010003

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.