Ankara Katliamı’nın 8. Ayında, Unutmadık! Unutturmayacağız!

10 Ekim barış mitingde hayatını kaybeden barış karanfillerimizin aileleri ve yaralı olarak kurtulanlar ile emek ve meslek örgütleriyle, demokrasi güçleri ve siyasi parti temsilcileri 10 Ekim Ankara Katliamı’nın 8. ayında 10 Ekim Barış ve Demokrasi Derneği’nin çağrısıyla Ankara Tren Garı’nda buluştu

Katliamın gerçekleştiği saat 10.04’te bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan anma etkinliğinde sorumluların bulunması amacıyla 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi. Anmada katliamda hayatını kaybedenlerin isimlerinin ve fotoğraflarının olduğu 10 Ekim pankartı açıldı.

‘Örgütlü öldürüldük’

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun, 10 Ekim tarihinde barış için Ankara Garı önünde toplandıklarını belirterek, “Örgütlü öldürüldük, örgütlü olmaya devam edeceğiz. Her anmada yeni yüzler bize katılıyor. Her defasında renklerimizle yeni yüzlerimizle daha da güçleniyoruz” diye konuştu.

‘Sorumlular hala görevlerinin başında’

10 Ekim davası avukatlarından İlke Işık, normal bir ülkede bu kadar istihbarat belgesine rağmen katliamı önleyemeyenlerin hakkında soruşturmalar açıldığını ifade ederek, “Ancak failler şaibeli şekilde kendini imha ediyor. Sorumlular hakkında soruşturma açılmıyor. Sorumlular hala görevlerinin başında” şeklinde konuştu.

‘Biz barışın savaşçısıyız’

Katliamda öldüğü sanılan, ancak bir doktor tarafından tesadüfen yaşadığı anlaşılan ve gördüğü tedavi sonrası bir bacağını kaybeden Cafer Altun, katliam yerine ilk kez geldiğini söyledi. Kendisini 10 Ekim’de öldür(e)meyenlerin, sağlık giderlerini karşılamayarak öldürmeye çalıştığını ifade eden Altun, “Nefesimiz, bize bunu yapanların her zaman enselerinde olacaktır. Protez kampanyası başlattım. Amacım o protezle arkadaşlarımın bıraktığı bayrağı alıp daha ileriye götürmektir. Hepimiz barışın savaşçıyız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından katliamda hayatını kaybedenlerin anısına karanfiller bırakıldı.

1 2 3 4 5

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.