Aramızdan Ayrılışının 4. Yılında Sevgi Göyçe’yi Özlemle Anıyoruz!

Bugünlerden geriye, 

Bir yarına gidenler kalır 

Bir de yarınlar için direnenler... …

Kamu emekçileri hareketinin ve kadın özgürlük mücadelesinin öncülerinden, hayatını devrimci mücadelenin gelişmesine adayan, üç dönem KESK Kadın Sekreterliği görevini yürüten arkadaşımız, dostumuz, yoldaşımız Sevgi GÖYÇE aramızdan ayrılalı 4 yıl oldu. KESK’in mücadele tarihinde önemli katkıları olan Sevgi yoldaşımız fedakarlık, inanç, tevazu ve kararlılığıyla bugün KESK’li kadınların mücadelesine ışık tutmaya devam ediyor.

Sevgi Göyçe: 

1959 yılında Ardahan’da doğdu. 1976 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi bölümüne girdi. Bölümdeki tek kız öğrenci olması ve siyasi kimliği nedeniyle yaşadığı baskılar sonucunda okulunu yarım bırakmak zorunda kaldı. Daha sonra Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesini kazanarak öğrenimine burada devam etti.

12 Eylül döneminde ağır işkencelerden geçti, üç yıl Erzurum’da askeri cezaevinde kaldıktan sonra öğretmen olarak ataması yapılmadığından İstanbul’da değişik işlerde çalıştı. Uzunca bir dönem melamin tabak üretimi yapan bir fabrikada çalıştıktan sonra Ardahan’a döndü.

1987 yılında evlenerek İstanbul’ a yerleşen Göyçe, 1996 yılında öğretmenliğe başladı.

3 Dönem KESK Yürütme Kurulu Üyeliği ve Kadın Sekreterliği yapan Sevgi Göyçe, kamu emekçilerinin ve kadın mücadelesinin önemli isimlerinden biriydi. KESK MYK Kadın Sekreterliği sırasında 2005 Dünya Kadın Yürüyüşü Türkiye ayağını örgütledi ve DKY sözcülüğünü üstlendi.

Ayrıca kadınların kamusal alanda pantolon giyme yasağının devam ettiği dönemde Ecevit Hükümeti’ne karşı yürütülen mücadelede kılık – kıyafet yönetmenliğinin değişmesinde ve kadınların pantolon giyme özgürlüğünü kazanmalarında Sevgi’nin öncülüğü önemlidir.

Sevgi Göyçe Petrol-İş’in Novamed Direnişi esnasında oluşturulan kadın dayanışmasının Dünya ve Avrupa sendikal hareketi ayağının inşasında bilfiil yer aldı ve büyük katkılar sağladı.

untitled 2

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.