BARIŞ, ANKARA KATLİAMINDA YİTİRDİĞİMİZ 103 CANIN EMANETİDİR

BARIŞ, ANKARA KATLİAMINDA YİTİRDİĞİMİZ 103 CANIN EMANETİDİR

Bundan tam dört yıl önce, ülkemizi yaşanmaz hale getiren çatışma ortamının sona erdirilmesi ve barışın tesis edilmesi için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB çağrısıyla on binlerce yurttaşımız Türkiye’nin dört bir yanından gelerek, tam burada, Ankara Garı önünde buluşmuştu.

10 Ekim 2015 sabahında bu alanda yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülücük, dillerinde barış türküleri olan on binlerce kişi kardeşçe yan yana bulunuyordu. O karanlık dönemde hepimize umut veren bu coşkulu birliktelik saat 10’u 4 geçe birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulandı.

IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen bu kanlı saldırı sonucunda 103 arkadaşımız hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı.

Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor.

İnsanlık tarihine kara bir utanç ve acı lekesi olarak düşen bu katliamın kimi failleri kısmen cezalandırılmış olsa da gerçek sorumluları hala hesap vermedi.  3 yıldır katıldığımız her duruşmada, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini dile getirdik. Ne yazık ki mahkeme bu doğrultuda cesur bir adım atmadı ve bu eksik karar sonucunda kamuoyu vicdanında adalet tecelli etmedi.

Barış gönüllüsü 103 canımızı yitirdiğimiz Türkiye tarihinin en büyük katliamından bu yana geçen 4 yılda ülkemizin barışa her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu defalarca kanıtlanmış olmasına rağmen maalesef ki bugün savaş isteyenlerin sesinin yeniden yükseldiğine tanık oluyor ve Ankara’da parçalanan yüreğimiz bir kez daha acıyor.

Ama biliyoruz ki Barış’ın sesi Savaş’tan daha güçlüdür. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edecek ve barış istemekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz.

Katliamın dördüncü yılında, ülkenin dört bir yanında yitirdiğimiz canları anarken bir kez daha sesleniyoruz:

Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız!

Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz!

Yaşasın Barış

Yaşasın Halkların Kardeşliği

 

MERKEZ YÜRÜTME KURULU