BARIŞ YÜRÜYÜŞÜNDE PROVAKASYON

Kocaeli Barış Bloğu tarafından  Eylül Dünya Barış Günü sebebiyle düzenlenen Barış Yürüyüşünü polis engelledi. Yürüyüşçüler beklerken karşıt bir  grup  yürüyüşçülere tepki gösterdi.

Eylül Dünya Barış Günü sebebiyle günler öncesinden düzenlenmesi planlanan barış yürüyüşü polis engeline takıldı. Kocaeli Barış Bloğu tarafından düzenlenen yürüyüş  öncesinde grup Merkez Bankası önünde bir araya geldi.Blok sözcüleri ile eylem öncesinde konuşan emniyet güçleri, yürüyüşün güvenlik gerekçesi ile yapılamayacağını belirtse de blok sözcüsü Erdal Karakuş izin verilmemesine rağmen “Barış İçin Yürüyüş Yapacağız”. Onlar bizim barış umudumuzu bitiremeyecekler” dedi.

PAZARLIKLAR FAYDA ETMEDİ

Kocaeli Barış Bloğu tarafından düzenlenen ve Merkez Bankası önünden başlaması planlanan yürüyüş öncesi, blok yöneticileri emniyet yetkilileriyle uzun süre pazarlık yaptı. Ancak polis, İzmit Kaymakamlığı’ndan verilen talimatla izin alınmadığı gerekçesiyle yürüyüşe izin vermedi.

YAKLAŞIK 500 POLİS GÖREV YAPTI

Yürüyüş öncesi Çevik Kuvvet dahil yaklaşık 500 resmi ve sivil polis başta yürüyüş yolu olmak üzerine Eski PTT Sokak, Acısu Parkı’ndan aşağıya inen yol ile barların bulunduğu sokakları adeta abluka altına aldı.

YAVUZ PASTANESİ ÖNÜNDE EYLEM

Yaklaşık 150 kişiden oluşan Barış Bloğu grubu Merkez Bankası’ndan yürümeye başladı. Ancak TOMA ve Çevik Kuvvet ekiplerinin engeliyle karşılaştı. Burada çeşitli sloganlar atan grubun içerisinde bulunan gençler, yola yatıp barış yazdı. Vücutlarıyla Barış yazan gençlerin üzerlerine bırakılan, Suruç katliamında hayatlarını kaybeden gençlerin posterleri ve çeşitli dövizler dikkat çekti.

ORTALIK BİR ANDA KARIŞTI

Barış Bloğu’nun cadde üzerindeki eylemi sürerken, nereden geldiği anlaşılamayan karşıt bir grup, eylem yapanlara saldırdı. Saldırıya Barış Bloğu’ndaki gençler de karşılık verince ortalık bir anda karıştı. Çevik Kuvvet ekiplerinin soğukkanlı tutumu, olayların daha da büyümesi ve bir facianın yaşanmasının önüne geçmiş oldu.

AÇIKLAMAYI PROF. ETİLER YAPTI

Ortalık sakinleştikten sonra Barış Bloğu üyeleri basın açıklamasını da cadde üzerinde yaptı. Basın açıklamasını yapan Prof. Dr. Nilay Etiler, “40 yıldır süren bu savaş, ölümden, halklar arasında derin yaralardan başka hiçbir şey getirmedi bize. Barış, savaşın taraflarıyla yapılır ve halkların kabul etmediği, onay vermediği bir barış, barış olamaz” dedi.

“SAVAŞA VE ŞİDDETE TESLİM OLMAYACAĞIZ”

Prof. Etiler açıklamasının sonunda, “İnsanlığın; silahı, savaşı ve vahşeti de, konuşmayı ve diyalog kurmayı da aynı tarihlerde keşfettiğini biliyoruz. Biz barışseverlerin tavrı, uygarlığın dili, diyalog, demokrasi ve daha fazla özgürlüktür. Bu savaşa ve şiddete teslim olmayacağız. Tüm halkımızı Dünya Barış Günü’nde savaşa ses çıkarmaya ve barışa el uzatmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.