BELEDİYEYE ALINACAK PERSONELLERİN YÜZDE 50’Sİ KADIN OLACAK

Sendikamız ile Van Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesine, Belediyeye alınacak personellerin yarısının kadınlardan oluşması maddesi de eklendi

Sendikamız ile Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (VASKİ) arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. Belediye binasında gerçekleşen törene Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, Genel Sekreter Sedat Töre, Genel Sekreter yardımcıları Erhan Aksoy, İrfan Sönmez, VASKİ Genel Müdürü Mehmet Özköseoğlu ile Sendikamız Van Şube eş başkanları Eylem Uca ve Şükrü Kaçıci ile yönetim kurulu üyeleri katıldı. İmza öncesi konuşan Kaya, sözleşmede yaptıkları sosyal iyileştirmelerin tamamen kentin sosyo-ekonomik durumuna göre yapıldığını belirtti. Kaya, “Gönül isterdi ki en iyi artışı yapalım ancak kentimizin sosyo-ekonomik durumunu göz önüne getirdiğimizde buna göre bir artışı yapmamız gerekiyordu. Kentimizde çok büyük bir işsizlik ve geçim sıkıntısı yaşanıyor. Parti politikamız gereği halkın içerisinde bulunduğu duruma göre davranarak bir artış yaptık” dedi. Sendika eş başkanları Uca ve Kaçıci ise, belediye yönetimine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti. Konuşmaların ardından sendika ile Van Büyükşehir Belediyesi ve VASKİ arasında TİS imzalandı.

‘Belediyeye alınacak personellerin yüzde 50’si kadın olacak’

Yapılan toplu sözleşmede, sosyal hakların iyileştirilmesinin yanı sıra birçok madde de yer aldı. Sözleşmede 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlar, 21 Mart Newroz Bayramı’nda da bütün çalışanlar ücretli izinli sayılacak. “Van Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile Tüm Bel-Sen üyesi emekçiler, verdikleri hizmetlerde ekoloji dengeyi korumayı esas alır ve bunu bozmaya dönük girişimleri ortaklaşa bir şekilde engellemeye çalışır” maddesinin de eklendiği sözleşmede, belediyeye alınacak personellerin yüzde 50’sinin kadın olması da sözleşmeye eklendi.

Belediye çalışanlarının bulundukları yerleşim alanında halka iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla, belediye çalışanlarına resmi dil dışındaki dillerin öğretilmesi için belediye gerekli katkının yapılması için karar verilen sözleşmede belediye personeline yılda bir kez check-up yapılması da karar altına alındı.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.