BURSA’DA ZABITA EMEKÇİLERİNE YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

24 Mayıs Pazar günü Bursa’da  sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen seyyar meyve sebze tezgahı açan seyyar satıcılara Bursa Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerinin müdahale etmesi sonucu çıkan kavgada 3 zabıta arkadaşımız yaralanırken, bir zabıta arkadaşımızın başına yaralanma sonucu 5 dikiş atılmıştır.

Yaşanan bu saldırıya ilişkin Bursa Şubemiz 28.05.2020 tarihinde bir basın açıklaması gerçekleştirerek saldırıyı kınamış ve zabıta emekçisi arkadaşlarımızı ziyaret ederek yaşanan bu saldırının ve şiddetin karşısında birlik ve mücadele iradesini paylaşmıştır.

 

Bursa Şubemizin Basın açıklaması aşağıdadır:

BASINA VE KAMUOYUNA

Günün 24 saati kesintisiz hizmet veren, kent ve belde yaşamının neredeyse tamamında görevlendirilen Zabıta Emekçileri iş yoğunluğunun fazlalığına, her türlü riske rağmen aldıkları sorumlulukları yerine getirirken birçok zorlukla karşılaşmaktadırlar. Özellikle Covid-19 pandemi süreciyle beraber zabıta emekçilerinin omuzlarındaki yük daha da artmıştır.

Şehrimizin huzuru, sağlığı ve düzeni için görev yaparken,  hakaret, darp ve yaralanma gibi durumlara maruz kalmaktadırlar.

24 Mayıs Pazar günü Bursa’nın Osmangazi ilçesi Yunuseli Toki Konutları önünde sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen seyyar meyve sebze tezgahı açan seyyar satıcılara Bursa Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerinin müdahale etmesi sonucu çıkan kavgada 3 zabıta arkadaşımız yaralanırken, bir zabıta arkadaşımızın başına yaralanma sonucu 5 dikiş atılmıştır. Zabıta ekiplerine taş ve bijon anahtarlarıyla seyyar satıcılar tarafından saldırılmıştır.

Yaşanan şiddetin toplum vicdanında yeri asla kabul edilemez. Yaralanan zabıta görevlilerine yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Sürecin aydınlatılması ve bu olayların bir daha yaşanmaması adına olayın takipçisi olacağımızı buradan tüm kamuoyuna bildiririz.

Tüm- Bel-Sen olarak emekçilere yapılan saldırıların ve şiddetin karşısında olmakla birlikte üyelerimizle omuz omuza mücadele edecek bir aile olduğumuzu da belirtmek isteriz.

Bu vesileyle, yerel yönetim emekçilerinin hak ve özgülüklerini korumak ve geliştirmek için yıllardır her türlü baskı ve saldırı karşısında yılmadan mücadele eden biz TÜM BEL SEN’liler, şiddet gören zabıta arkadaşlarımız başta olmak üzere; şiddete maruz kalan tüm yerel yönetim emekçilerinin insana yakışır bir iş ve yaşam güvencesi için mücadele edeceğimizi belirtiriz.

TÜM BEL-SEN Bursa Şubesi Yönetim Kurulu