BÜTÜN ENGELLEMELERE RAĞMEN YÜRÜYÜŞÜMÜZ DEVAM EDİYOR

Hükümet ile yandaş sendikaları arasında imzalanan sözde Toplu İş Sözleşmesi’ne (TİS) yönelik kamu emekçilerinin tepkilerini ortaya koymak için, Konfederasyonumuz bütünlüğünde 16 Ağustos Cuma günü Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Trabzon’dan başlattığımız “İnsanca Yaşam, Güvenceli Gelecek, Eşit, Özgür ve Demokratik Bir Türkiye İçin Ankara Yürüyüşü” devam ediyor
Yürüyüş kollarımız “Haziran Direnişi” şehitleri Abdullah Cömert, Mehmet Ayvahtaş, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım ve Roboski ile Hopa’da şehit olan Bedran-Orhan Encü, Metin Lokumcu’nun isimleri ile yürüyor.
Hopa’dan başlayan Metin LOKUMCU yürüyüş kolu Rize ve Trabzon güzergâhında ilerledi. Sendikamız Genel Sekreteri İzzettin ALPERGİN’in de  arasında bulunduğu heyet illerde basın açıklamaları gerçekleştirerek, tüm halkı mücadeleyi büyütmeye çağırdı. Birinci günün akşam saatlerinde Trabzon’a ulaşan Yürüyüş Kolu Trabzon Meydan Parkı’nda bir forum gerçekleştirdi. Ertesi gün Trabzon ve Giresun’da yürüyüşler yapan KESK’liler buradan Ordu ve Samsun’a geçtiler.
Manisa’dan yola çıkan “Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım Yürüyüş Kolu”, İzmir Basmane Garı’ndan Alsancak İskelesi’ne doğru ilerledi. Aralarında Sendikamız Örgütlenme Sekreteri Satı BURUNUCU ÇALI’nın da olduğu  KESK üyeleri “Her yer Taksim, her yer direniş” ve “Yandaş sendika istemiyoruz” sloganları attı. Eylemde konuşan KESK Yürütme Kurulu üyesi Ali Kılıç, “Çalışma yaşamının tüm sorunlarının insanca bir yaşam talebiyle dile getirildiği toplusözleşme masası, kamu emekçilerinin örgütsel iradesini yok sayan hükümetin yandaş sendikası Memur-Sen’le birlikte hükmettiği bir soygun masasına dönüştü” dedi. Eylemde destek için gelen DİSK Genel Başkanı Kani Beko da AKP ve yandaş sendika yönetimini kınadı.
Roboski’den yürümeye başlayan “Bedran-Orhan Encü, Abdullah Cömert Yürüyüş Kolu”, “Çalışma yaşamında tacize, ayrımcılığa, mobbinge, baskı ve şiddete son”, “Ek ödemeler emekli aylığına yansısın” ve “Yandaş sendika emekçiyi sattı” yazan dövizleri taşıdı. Aralarında Sendikamız Merkez Kadın Sekreteri Güler ELVEREN’in de olduğu bu Yürüyüş Kolu’na Hatay’da polis saldırdı. Bedran-Orhan Encü, Abdullah Cömert Yürüyüş Kolu Hatay’da Sümerler mevkiinde Abdullah Cömert’in evine taziye için gitmek isteyen Yürüyüş Kolumuz burada polis engeliyle karşılaştı. Yürüyüşe izin vermeyen polis Konfederasyonumuz üyelerine biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırı sonucunda BES MYK üyesi Ahmet Acar ve Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sakine Esen Yılmaz polis saldırısı sonucu hastaneye kaldırıldı.
Edirne’den yola çıkan Mehmet Ayvalıtaş Ali İsmail Korkmaz yürüyüş kolu, Edirne ve Tekirdağ’da yaptıkları basın açıklamasının ardından İstanbul’a ulaştı. İstanbul Taksim’de basın açıklaması yapacak olan heyeti polis engelledi. Mehmet Ayvahtaş’rn ailesinin de destek verdiği eylemde, KESK üyeleri oturma eylemine başladı. Tepkiler üzerine polisin barikatı birkaç adım geri çekti ve basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasının ardından Yoğurtçu Parkı’nda bir forum gerçekleşti. Yürüyüş kolu İstanbul’un ardından Kandıra F Tipi Cezaevi’nde yatan 12 sendika üyesi için cezaevi önünde Kocaeli KESK şubeler Platformu yeleriyle bir araya gelerek destek açıklamasında bulundu. Burada yapılan eylemde konuşma yapan KESK Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Ali Berberoğlu,  “Birçok üyemiz, yöneticilerimiz terör suçlamasıyla tutuklandı ve aylarca süren tutukluluk süresinin ardından, suçlulukları ispatlanmadığı için serbest bırakıldı. Türkiye genelinde 44, Kandıra F Tipi Cezaevi’nde 12 tutuklu arkadaşımız yer alıyor. Beyin olarak yanımızda olan bu arkadaşlarımızın bedenen de yeniden yanımızda olması için elimizden geleni yapacağız. Tutuklular bizim onurumuzdur” dedi.
s1 s2 s3 s4 s5

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.