BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİN YÜKSEK DİSİPLİN İŞLERİ İÇİŞLERİ’NE DEVREDİLDİ

Devlet memurlarının disiplin işleri için 39 yıldır uygulanan yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile değiştirildi. Yönetmelikte İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nun aynı zamanda mahalli idarelerin yüksek disiplin kurulu olduğuna ilişkin düzenleme korundu ancak, büyükşehir belediye başkanlıklarında kurulacak yüksek disiplin kurullarının ‘belediye encümeninden teşekkül etmesine’ ilişkin kısım yeni yönetmelikten çıkarıldı. Böylece büyükşehir belediye başkanlıklarındaki yüksek disiplin kurulu görevi de İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na bağlanmış oldu.

Konuya ilişkin Gazeteduvar haber sitesine görüş bildiren Sendikamız Genel Başkanı Erdal BOZKURT “bu değişiklik insanların çalışma hakkı kutsallığına müdahaledir” dedi.

 

TÜM BEL-SEN: İNSANLARIN ÇALIŞMA HAKKI KUTSALLIĞINA MÜDAHALEDİR

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) Genel Başkanı Erdal Bozkurt, 31 Mart 2018 yerel seçimleri sonrası belediyelerde hak gaspları yaşanmaya başladığına dikkat çekerek, “Geçtiğimiz yıllarda 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye eklenen geçici 35. Maddede yer alan ‘terör örgütlerine iltisaklı olduğu değerlendirilen’ ibaresi sonucu sadece Diyarbakır’da 26 sendika üyemizin il valiliği talimatıyla kamu görevlerine son verildi. Savunma hakları bile yüz yüze değil ‘yazılı’ alındı. Belli ki şimdi benzerini burada yaşayacağız. Belediyelerin elinden bu yetkinin alınıp İçişleri Bakanlığı’na verilmesi bu düzenlemenin altında bir şeyler aramamız gerektiğini gösteriyor” dedi. Bozkurt, düzenlemenin iyi niyetli olmadığı uyarısında bulunarak, “Mevcut kanunların KHK’ler ve yönetmeliklerle değiştirilen yeni bir rejimi maalesef yaşıyoruz. Buradan çıkan sonuç insanların çalışma hakkı kutsallığına müdahaledir” ifadelerini kullandı.

AVUKAT KARADUMAN: BAŞKANLIK SİSTEMİNİN GETİRDİĞİ YETKİYİ TEK MERKEZDE TOPLAMA HALİ

Öte yandan Tüm Bel-Sen avukatı Sevgi Karaduman ise, söz konusu yönetmeliğin hukuki boyutunu incelemeye aldıklarını, aykırı görülen hususlar olduğu takdirde Danıştay’da yönetmelik iptali davası açabileceklerini kaydetti.  

Söz konusu yönetmelik değişikliğinin Başkanlık Sistemi’nin getirdiği bir durum olmakla birlikte amacın, büyükşehir belediyelerinin yetkisini ortadan kaldırmak, tüm yetkiyi tek merkezde toplamak olabileceğini aktaran Karaduman şunları söyledi: “Geçmişte büyükşehir belediyeleri dışında ilçe belediyelerinde devlet memurlarının memuriyetten çıkarma görüşmelerini İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu yapıyordu. Büyükşehir belediyelerinde ise kendi bünyesinde belediye encümenlerinden oluşan Yüksek Disiplin Kurulu tarafından karar veriliyordu. Bu yönetmelik ile beraber Büyükşehir Belediyeleri Yüksek Disiplin Kurulları ortadan kaldırılmış oldu. Bütün belediyelerde kademe cezası ve memuriyetten çıkarma dosyaları İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na verilmiş oldu. Devlet memurluğundan çıkarma işleminin yerelde belediye encümenleri tarafından oluşturulan kurul tarafından yapılması daha objektif sonuçlar alınmasını sağlar. İlçe belediyeleri için İçişleri Bakanlığı’nın yetkilendirilmesi objektif kararlar açısından yerinde olabilir ancak büyükşehir belediyelerinde buna neden gerek duydukları pek anlaşılır bir durum değil.”

‘DOSYA YÜKÜ ARTACAK’

Tüm Bel-Sen temsilcisi olarak uzun yıllardır İçişleri Bakanlığı kurulunda bulunduğunu ifade eden Karaduman, “Genelde ilçe belediyelerinden gelen memuriyetten çıkarma dosyaları ile kademe durdurma cezalarına itiraz dosyalarını inceliyorduk. Anlaşılan o ki bundan sonra dosya yükümüz epey artacak. Yol şu şekilde ilerleyecek: Bir kişi hakkında soruşturma yine belediye sınırları içerisinde yürütülecek, rapor oluşturulacak ve oluşturulan rapor İçişleri Bakanlığı’na sevk edilecek. Türkiye’de giderek görev ve yetkilerin tek elde toplanması gibi bir gelecek var. Bu da onun bir yansıması diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

04.05.2021 tarihinde Gazeteduvar sitesinde yayınlanan Müzeyyen YÜCE’nin özel haberinin tamamı için aşağıdaki linki tıklayınız.  

https://www.gazeteduvar.com.tr/belediyelerin-disiplin-yetkisinin-icislerine-devredilmesi-amac-tum-yetkiyi-tek-merkezde-toplamak-haber-1521182

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.