CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU KESK HEYETİ İLE YAPTIĞI GÖRÜŞMEDE SPEKÜLASYONLARI BOŞA DÜŞÜRDÜ

Son günlerde maalesef ki aralarında bazı MYK üyelerinin de yer aldığı bazı kişilerin Cumhuriyet Halk Partisi’nin adını da kullanarak çeşitli düzeylerde spekülasyonlarda bulunarak Sendikamızdan ayrılıp başka bir Sendika kurma çalışmalarında bulunması karşısında Konfederasyonumuz Genel Başkanı ve MYK üyeleri 04.09.2013 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ile bir görüşme gerçekleştirmiştir
Konfederasyonumuz Genel Başkanı Lami ÖZGEN söz konusu görüşmede, Sendikamızın ve Konfederasyonumuzun kuruluş ilkeleri ve mücadele değerlerine aykırı söylemler eşliğinde sürdürülen söz konusu ayrılma faaliyetleri ve bu faaliyetlere Cumhuriyet Halk Partisinin isminin de kullanılmasından kaynaklı üzüntülerini belirtmiştir.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ise “KESK’in 25 yıldır çok baskıya maruz kaldığını biliyorum. Özellikle AKP hükümeti döneminde baskılar arttı. Şimdi Türkiye’nin demokratikleşmesi için birlikte mücadele etmek gerekir. Şimdi ayrılıkları değil, birlikte mücadeleyi öne çıkarmak gerekir. Bizim bu tartışmalarla bir ilgimiz olamaz. Sendikaların çoğulcu yapısını korumak ve geliştirmek önemlidir. Partilere bağlı, parti sendikaları olmaz, doğru değildir. Şimdi bırakın KESK’in bütünlüğü tartışmalarını tüm sendikaların birlikte mücadele etmesi zamanıdır. Ayrılıklar iktidar karşısında sendikaları zayıflatır. AKP hükümetinin işine yarar…” diyerek bazı kişiler tarafından yürütülen CHP’nin adının da karıştırıldığı spekülasyonları boşa düşürmüş oldu.
İlgili görüşmeye ilişkin KESK’in web sayfasında yer alan haber metni ve fotoğraflar aşağıdadır.
Genel Başkanımız Lami Özgen, Genel Sekreterimiz İsmail Hakkı Tombul, Mali Sekreterimiz Ali Berberoğlu Yürütme Kurulumuz adına 4 Eylül Çarşamba günü CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya da bulundu.
Görüşmede Genel Başkanımız; “…7 Ağustos tarihinde hükümet ile yandaş sendika arasında varılan mutabakatın gerçek bir TİS olmadığını, kamu emekçilerinin masada satıldığını…. 16 Ağustos tarihinde başlattığımız 4 koldan Ankara yürüyüşü ile bu mutabakatı teşhir ettiğimizi…” ifade etti.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise “…Ağustos ayındaki mutabakat kamu emekçilerinin hak kaybına neden olmuştur. Bu durum 10 yıldır süren AKP politikalarının sonucudur. Biz gerçek TİS’li bir sendikal hayatı getireceğiz” dedi.
Tekrar söz alan Genel Başkanımız, Konfederasyonumuzun 25 yıllık mücadele tarihine vurgular yaptığı konuşmasında  “…KESK düzene, 35 yıldır uygulanan neoliberal politikalara muhalefet eden, farklı siyasal eğilimleri de olan kamu emekçilerini barındıran, çoğulcu yapısı olan bir emek örgütüdür. Tarihinde emek ve demokrasi mücadelesini birlikte sürdürmüştür. KESK iç demokrasisini işletir, tartışmalarını yapar, ancak alınan kararlar bir siyasal eğilimi değil, kamu emekçilerinin çıkarları için mücadele ortaklığını ifade eder. Ayrıca siyasi partilerde de olduğu gibi farklı görüşlerin olması doğaldır, demokratik bir işleyişin gereğidir. Biz emek ve demokrasi düşmanı politikalara karşı muhalif duruşumuzdan dolayı özellikle hükümetler tarafından çok baskı gördük, cezalar aldık, ancak mücadeleye devam ediyoruz. Son günlerde bir iş kolumuzda bazı şahısların KESK’in bütünlüğüyle ilgili partinizin adını da kullanarak spekülasyonlar yaptığı duyumları, bu duruma ihtimal vermemekle birlikte bizi üzmektedir…”  dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, “…. KESK’in 25 yıldır çok baskıya maruz kaldığını biliyorum. Özellikle AKP hükümeti döneminde baskılar arttı. Şimdi Türkiye’nin demokratikleşmesi için birlikte mücadele etmek gerekir. Şimdi ayrılıkları değil, birlikte mücadeleyi öne çıkarmak gerekir. Bizim bu tartışmalarla bir ilgimiz olamaz. Sendikaların çoğulcu yapısını korumak ve geliştirmek önemlidir. Partilere bağlı, parti sendikaları olmaz, doğru değildir. Şimdi bırakın KESK’in bütünlüğü tartışmalarını tüm sendikaların birlikte mücadele etmesi zamanıdır. Ayrılıklar iktidar karşısında sendikaları zayıflatır. AKP hükümetinin işine yarar…” dedi.
Sıcak bir ortamda gerçekleşen görüşme, önümüzdeki dönem sokaklardaki mücadele ile TBMM’deki mücadelenin birleştirilmesi gerektiği temennisiyle sonuçlandı.
c1 c2

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.