CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile OHAL, KHK ve İhraçları Değerlendirdik! – KESK

Hükümetin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası darbecilerle mücadele adı altında ilan ettiği OHAL, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK), üyelerimizin de içinde olduğu kamu çalışanlarının kitlesel olarak açığa alma ve ihraç edilmelerine yönelik uygulamaları, sendikal hakları ve iş güvencesini ortadan kaldırmıştır. On binlerce kamu emekçisi Anayasaya ve Uluslararası sözleşmelere aykırı, hukuksuz mağdur edilmiş, 14 bin eğitim emekçisinin daha ihraç edileceği de Başbakan tarafından açıklanmıştır.

Bu vahim tabloyu değerlendirmek üzere Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca başkanlığındaki heyetimiz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bugün CHP Genel Merkez’inde bir araya gelmişlerdir. Heyette, Mali Sekreterimiz Ramazan Gürbüz, Eğitim Sen Genel Sekreteri Mesut Fırat, Genel Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç ve Kadın Sekreteri Ebru Yiğit yer aldı.

Yapılan görüşmede;

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yaşanan bu gelişmelerden rahatsız olduğunu ve ilk KHK dışındaki tüm KHK başlığı altında yer alan kararları Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını dile getirmiştir.

Ayrıca, CHP Eğitim Komisyonu aracılığı ile başta barış için imza atan akademisyenler olmak üzere öğretmenlerin ve kamu çalışanlarının açığa alınma, görevden ihraç edilme süreçlerini yakından takip ettiğini belirtmiş bu konuda sendika ve demokratik kitle örgütleri ile diyalog içinde olduklarını ifade etmiş, bu süreçten duydukları kaygıyı başbakan ile yapılan görüşmelerinde de dile getirildiğini belirtmiştir.

Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Lami Özgen, “KHK ve ihraçlar hakkında sadece kendi üyelerimiz için değil, haksızlığa uğramış tüm çalışanlar adına hukukun uygulanmasını istiyoruz. Hukuk bir gün herkese gerekecektir. Hukuki bir süreçten geçmeden yapılan ihraçlar kabul edilemez. Uygulanan politikalar tam da darbecilerin iş başına geldiklerine yapacakları şeylerdir. Bu nedenle acil demokrasi talebimizi yineliyoruz, bugün intiharlarla öne çıkan vakalar, yarın sosyal patlamalara neden olabilir. KHK’ler ve ihraçlar geri alınmalıdır. Başbakan ve Cumhurbaşkanı sağır sultanı oynamaktan vazgeçmelidir. Anayasaya ve uluslararası hukuka uymayan bir Hükümetle, hukuksuzluğun hukuk olduğu bir dönemle karşı karşıyayız.” dedi.

Eğitim Sen Genel Başkanımız Kamuran Karaca ise görüşmede, eğitim iş kolunda yaşanan açığa almalar ve ihraçların bir çok yerde keyfi ve hukuksuz bir şekilde yapıldığını ifade etmiş ve bu süreçten etkilenen üyelerimizle Başbakan’ın 14 bin öğretmenin ihracı ile ilgili yaptığı açıklamanın tedirginlik yarattığını ve hemen akabinde medya üzerinden başlatılan linç kampanyaları ile ilgili ayrıntılı bir raporu sayın Kılıçdaroğlu’na iletmiştir.

Bu tarz medya kampanyalarının iş barışını bozacağı ve toplumsal kimi sorunları da beraberinde getireceği kaygılarını ifade etmiş, “sendikal faaliyetlerin suç olduğu algısı” yaratılmak istendiğini ifade etmiştir.

Sayın Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmenin ardından  CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, CHP Eğitim Komisyonu Başkanı Gaye Usluer ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Şenal Sarıhan ile birlikte Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca bir basın toplantısı düzenlediler.

c2 c3 c4

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.