GELECEĞİMİZİ KARARTMAYI AMAÇLAYAN BU YASANIN GEÇMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Bu hafta TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanacak Torba Yasa Tasarısını protesto etmek amacıyla TBMM önüne kadar yürüyerek gerçekleştireceğimiz basın açıklamasına polis biber gazıyla müdahale ederek, engel oldu.

Emekçilerin kazanılmış birçok hakkını gasp edip, çalışma ve yaşam koşullarını daha da kötüleştirmeye amaçlayan Torba Yasanın geri çekilmesi için ülke genelinde sürdürdüğümüz eylem ve etkinlikler kapsamında bugün Ankara’da SGK önünde bir araya gelerek basın açıklaması yapmak üzere meclise yürüyüşe geçen Konfederasyonumuz ve bağlı Sendikalarımızın üye ve yöneticilerinin önü polis barikatıyla kesildi. Barikatı zorlayarak yürüyüşüne devam etmek isteyen kitlemize polis biber gazı ile müdahale etti.

En temel anayasal haklarımızdan biri olan basın açıklaması yapma hakkımızı kullanmamızı engellemeye dönük yapılan müdahale açıkça bir insan hakları ihlali olup, barikatın kaldırılması için yapılan görüşmelere sırasında emniyet yetkililerinin yöneticilerimize yönelik söylem ve yaklaşımları da siyasi iktidarın emek ve halk düşmanı yaklaşımın bir örneği niteliğindedir.

Basın açıklama yapma hakkımızın bile bu şekilde engellenmesi siyasi iktidarın toplumsal muhalefeti susturmaya yönelik önümüzdeki günlerde daha da yoğunlaşacak bir saldırı dalgasının habercisi niteliğidir.

Konfederasyonumuzun ve Sendikalarımızın kuruluşundan bu yana sürdürdüğümüz kararlı ve inatçı mücadelemiz kanıttır ki hiç bir baskı ve saldırı bizleri fiili ve meşru mücadelemizden geri alıkoyamayacaktır, saldırılar bizleri yıldırmak bir yana inanç ve kararlılığımızı artırmaktadır.

Bunun bir kanıtı olarak, Meclis Genel Kurulu’nda bu hafta görüşülmeye başlanacak Torba Yasa’nın geri çekilmesi için Türkiye’nin her yerindeki emekçiler olarak, merkezi eylem ve etkinlikler de dâhil olmak üzere, mücadelemizi yükselteceğiz, geleceğimizi karartmayı amaçlayan bu yasanın geçmesine izin vermeyeceğiz.

TÜM BEL-SEN
MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.