İŞ GÜVENCEMİZDEN VE HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ! MÜCADELE VE DAYANIŞMAYLA BİZ KAZANACAĞIZ!

TÜM BEL-SEN Merkez Yönetim Kurulunun 23.11.2016 tarihli Basın toplantısı metni aşağıdadır:

 

İŞ GÜVENCEMİZDEN VE HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ

MÜCADELE VE DAYANIŞMAYLA BİZ KAZANACAĞIZ

Ülkemizi tek parti iktidarlığına dönüştürme uğruna gerçekleştirilen hukuksuzlukların ardı arkası kesilmiyor.

Darbe fırsatçılığı ile yüzbinlerce kamu emekçisini hukuksuz bir şekilde işten atan siyasi iktidar, 22 Kasım 2016 tarihinde yayınladığı 667 sayılı yeni KHK’sı ile binlerce kamu emekçisini daha işten attı.

Dün sabaha karşı yayınlanan söz konusu yeni kararnameyle aralarında Sendikamız Hakkâri, Mardin ve Muş şube başkanları, birçok şube yöneticimiz ve işyeri temsilcimizin de olduğu 445 üyemiz haklarında her hangi bir yargı kararı dahi aranmaksızın tek taraflı bir tasarrufla bir gecede işten atıldı.

Sendikamızın tarihi bu tür baskılara ve hukuksuzluklara karşı direnme tarihidir. Ve bu saldırılara karşı da bütün örgütümüzle birlikte direneceğimizin, mücadele edeceğimizin bilinmesi gerekmektedir. Şimdi; merkez yönetim kurulumuz, şube yöneticilerimiz, iş yeri temsilcilerimiz ve üyelerimiz ile daha fazla dayanışma daha fazla kenetlenme zamanıdır.

Bugün geçmişten daha güçlüyüz;  Sendikamız Tüm Bel -Sen, yıllardır bu tür haksız ve hukuksuz uygulamalar karşısında daha donanımlı, daha güçlüdür. Açığa alınan, ihraç edilen her bir üyemiz görevine iade edilinceye kadar dayanışma ve mücadele içinde olacağımız bilinmelidir. On binlerce üyesi KHK’lerle işten atılmış ancak ölüm sessizliğine bürünmüş sendikalardan olmayacağız. Böylesine zor süreçlerde üyesinin yüzüne kapıları kapatan devlet güdümlü sendikalara benzemeyeceğimiz gibi, emekçilerin örgütlülüğünü dağıtan kontra sendikalardan da olmayacağız. Üyelerimiz için gereken hukuki süreçlerde bulunacağımız gibi, bu karanlık gidişi durdurmak için fiili meşru mücadelemizi her yerde sürdüreceğiz. Tüm Bel-Sen’in sahibi, üyeleridir. Üyelerimiz sendikasına da iş güvencesine de sahip çıkacaktır.

 

TEK ÇARE; MÜCADELE VE DAYANIŞMA

“Hak verilmez alınır, haklar yasalardan önce gelir! “ diyerek kurduğumuz sendikalarımız ve kamu emekçilerinin haklı mücadelesi Kanun Hükmünde Kararnameler ile teslim alınamaz. Kararlı ve kitlesel mücadele AKP karanlığına geri adım attırıyor. Kadınlar yolu açtı. “Cinsel istismar yasası” olarak bilinen tasarıda hükümet kadın dayanışması ve mücadelesi sonucunda geri adım atmak zorunda kaldı. Kadınların bu kararlılığı sendikamız açısından öğretici olmuştur.

Özgürlükçü, laik, demokratik, iş güvenceli ve barış içinde bir gelecek ellerimizde yükselecek.

Dayanışma ve mücadele ile bugünleri aşacak, hak ettiğimiz insanca bir yaşamı hep birlikte kuracağız.

 

TÜM BEL SEN GENEL MERKEZİ