KOCAELİ ŞUBEMİZ EŞİTLİK DAVASINI KAZANDI

Sendikamız Kocaeli Şubesi, Kocaeli Belediyesi Şehir Tiyatrolarında çalışan kamu emekçilerinin toplu sözleşmeden yararlandırılmamasına yönelik ayrımcı uygulamaya yargı kararıyla son verdirdi

Kocaeli Şehir Tiyatrosu emekçileri sözleşmeli statüde çalıştıkları bahane edilerek,  Büyükşehir Belediyesi ile Bem Bir Sen arasında imzalanmış olan toplu sözleşmeden hukuksuz bir şekilde yararlandırılmamaktaydı. Bu durumun sözleşmeli statüde çalışan kamu emekçilerine yönelik ayrımcılık olmasından hareketle konuyu yargıya taşıyan Kocaeli şubemiz kazandığı davayla sadece Şehir Tiyatroları emekçilerinin değil bütün sözleşmeli kamu emekçilerinin sendikal hak ve özgülüklerden ayrımsız bir şekilde yararlanabilmesini hukukta bir kez daha onaylatmış oldu.

Kocaeli Şehir Tiyatroları’nda sözleşmeli personel olarak çalışan 42 sendika üyemiz adına geçtiğimiz yıl Nisan ayında Kocaeli İdari Mahkemesi’nde açılan davanın kazanılmasıyla ilgili Kocaeli Şube Başkanımız Erdal Karakuş’un şube binasında gerçekleştirdiği basın açıklaması şu şekildedir:

Sözleşmeli Çalışma Köleliktir, Esas Olan Kadrolu ve Güvenceli Çalışmadır

Kocaeli Şehir Tiyatroları’nda sözleşmeli personel olarak çalışan 42 sendika üyemiz adına geçtiğimiz yıl Nisan ayında Kocaeli İdari Mahkemesi’nde açtığımız davayı kazandık.

Tüm Bel-Sen bu büyük toplu sözleşme mücadelesi aynı zamanda Türkiye’de mevcut 2.5 milyon kamu emekçisinin de yıllardır yasaklı olan grev-toplu sözleşme mücadelesi içinde umut ve yol açıcı bir ışık oldu.

AKP Hükümetinin başta 12 Eylül 2010 Anayasa Referandumunda milyonların gözünün içine baka baka kandırmaya çalıştığı ve sözde toplu sözleşme hakkı verdiğini iddia ettiği Memura Sözleşme Hakkı maddesinin, aslında grevi yasaklamak için bir oyundan başka bir şey olmadığı hemen ortaya çıktı. Bu büyük yanıltmanın iki aktörü vardır. Birincisinin bizzat mevcut hükümet olduğunu zaten söyledik. İkinci aktörü Memur-Sen olmuştur. Bizlerin bütün mücadelesine rağmen yerel yönetimlerde 2000’li yıllardan beri başlayan sözleşmeli çalışma tipi koca bir başka sorunu ortaya çıkarmıştır. Bu kişiler nasıl ve ne kadar maaş alacaklardır, Özlük hakları nasıl olacaktır gibi konuların hepsini elimizin tersi ile itip ‘Sözleşmeli Çalışma Köleliktir, Esas Olan Kadrolu ve Güvenceli Çalışmadır’ dedik. Elimizde evraklı kanıtı olduğu gibi Bem Bir-Sen özellikle AKP’li belediyelerle imzaladığı SDS sözleşmelerine ‘Sözleşmeli Çalışanlar Bu Ücreti Alamaz’ şeklinde bir ibare koymuştur. Kocaeli Şehir Tiyatroları özelinde sanat emekçisi arkadaşlarımız adına açılan davalarımızda Adalet bizler açısından tarihi bir karar verdi.

Ülkemizdeki Emekçilerin Bu Gerçekleri Görmesini İstiyoruz

Karara göre; ‘Yerel Yönetimler SDS ödemesi yaparken (860 TL brüt ek ücret) personel arasında ayrımcılık yapamaz’ denmektedir, işte bu karar Türkiye genelinde asli kadroya denk çalışan 28 bin ve ek-protokolle işe alınan 14 bin emekçi olmak üzere toplamda 42 bin çalışan için bağlayıcıdır. Düşünün hak almak için kurulduğunu iddia eden sözüm ona bir sendika, kendi üyesi emekçilerin ücretinin kesilmesi için ek-protokoller yapmaktadır. Basın emekçilerimiz bu büyük rezaleti ulusal medyamıza kadar yaymalıdır. Çünkü emek bir yerde çalmıyorsa, basın emekçileri dahil olmak üzere herkes, eninde sonunda bundan payını alacaktır. Bizler Tüm Bel-Sen olarak ülkemizdeki emekçilerin tümünün bu gerçekleri görmesini talep ediyoruz. Nihayetinde bu sarı sendikalara üye olarak kendi haklarının gasp edilmesine kendileri sebep oluyorlar. Emekçiler hiç baskı ve zorbalığa boyun eğmeden bu sendikaları hemen bugün bu saniye terk etmelidir.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.