Konfederasyonumuzun Girişimi ile CHP ve HDP Milletvekilleri İşten Çıkarılan KESK üyeleri ile İlgili Meclise Soru Önergesi Sundu

15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinin ardından tüm kamu kurumlarında olduğu gibi KESK üyesi birçok kamu görevlisinin açığa alınması süreci başlatılmıştır. Konfederasyonumuzun girişimi ile CHP ve HDP Milletvekilleri işten çıkarılan kamu emekçileri ile ilgili meclise soru önergesi sundu

Hükümet çıkardığı 667 Sayılı KHK ile sayısı 50 Bini geçen kamu emekçisini açığa almış bulunmaktadır. Önceden yapılan fişlemelerle oluşturulduğu açık olan listelerin devreye konulması ile başlatılan sürecin derinleşerek devam edeceği görülmekle birlikte süreç kitlesel bir kamu emekçisi kıyımına doğru gitmektedir. AKP’li belediyelerde KESK üyesi çalışanların görevden alınması da bunu işaret etmektedir.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişiminin ardından yürütülen operasyonlarda AKP’li belediyelerde KESK üyesi çalışanların görevden alındığı iddialarını sordu. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Yılmaz, “AKP’li belediyelerde başta KESK üyesi çalışanlara yönelik ‘cadı avı’ başlatıldığı doğru mudur, değilse bu iddianın gerekçesi nedir, bu iddiaların önüne nasıl geçilecektir?” sorusunu yöneltti.

Necati Yılmaz foto (1)

HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel tarafından TBMM’ye, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından KESK’e bağlı sendika üyelerinin açığa alınması durumuna ilişkin soru önergesi verilmiştir. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, “Hükümet, OHAL şartları ve Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) kullanılarak kendisine muhalif bütün kesimleri hukuksuz bir şekilde kamudan tasfiye etmeye mi çalışmaktadır? Bu tutarsızlığın giderilmesi için çalışmanız var mıdır? KESK’e ve diğer demokratik kitle örgütlerine üye  olan ve hukuksuz bir şekilde açığa alınan memurların işe geri iadesi yapılacak mıdır?” diye sordu.

1

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.