MADEN OCAKLARINDA ÖLÜM KADER DEĞİL CİNAYETTİR

7 Ocak 2013 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı Zonguldak Kozlu maden ocağında meydana gelen patlama sonucu 8 maden emekçisinin ölümüyle AKP döneminde hemen her gün yaşanır hale gelen işçi cinayetlerine bir yenisi daha eklenmiştir
Yaşamını yitiren emekçi kardeşlerimize tanrıdan rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
Zaten dünyanın en ağır çalışma koşullarına sahip işkolu olan madenler, ülkemizde yaşanılan özelleştirme ve taşeronlaştırmalarla adeta bir işçi cehennemi haline getirilmiştir.
2012 yılında sadece maden sektöründe 132 kaza meydana gelmiş, bu kazalarda 77 işçi yaşamını yitirmiş, 216 işçi ise yaralanmıştır. Söz konusu bu iş cinayetlerinin en fazla taşeron şirketlerde yaşanması ise tesadüf değildir. Çünkü sistem, taşeron şirketin daha fazla kar etmesi üzerine kurulmuştur. Daha fazla kar etmek amacıyla her türlü muafiyetlerden kurtularak, daha fazla ve daha yoğun işçi çalıştırmaya göre hareket eden taşeron şirket, iş güvenliği veya işçilerin çalışma ve yaşam koşullarını birer maliyet artırıcı unsuru olarak değerlendirdiği için bunlarla ilgilenmemektedir.
Bu anlamda madenlerde patlamaların olması, bu patlamalarda işçilerin yaralanması ve ya ölmesi, geride gözü yaşlı ailelerin kalması takdiri ilahi değildir.
Son yılarda yaşanan kazalara rağmen taşeron sisteminde halen ısrar edilmesi ve yine bu kapsamda çalışma koşullarında ve iş güvenliğinde yapılması gereken denetimlerin yeterli olmaması yaşanan acı olaya davetiye çıkarmıştır. Bu anlamda yaşanılan bir kaza olmaktan çok gerekli denetlemeleri ve önlemleri almayan yetkililerin işlediği bir işçi cinayetidir.
Yaşanılan bu işçi cinayetinin sorumlusu; işçilerin de insan olduğunu unutarak onlara sadece işgücü olarak bakan, daha fazla kar uğruna insanlık dışı çalışma koşulları dayatan, ekstra maliyet yaratır diye gerekli güvenlik önlemlerini almayan taşeron şirket patronları ile modern kölelik olan taşeron sistemini yaygınlaştırarak ve işyerlerinde gerekli denetimleri yapmayarak buna izin veren Çalışma Bakanlığı ve hükümet yetkilileridir.
Maden ocaklarının işçi cehennemi haline getiren patronlar ve buna göz yumarak iş cinayetlerine suç ortaklığı yapan Çalışma Bakanı ve hükümet yetkilileri derhal adalet önüne çıkıp hesap vermeli ve işçi cinayetlerine davetiye çıkaran taşeron sisteminden artık vazgeçilmelidir.
TÜM BEL-SEN GENEL MERKEZİ

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.