MAMAK BELEDİYESİ’NDEKİ SORUŞTURMA VE CEZALAR PROTESTO EDİLDİ

KESK’in 4-5 Haziran’daki iş bırakma eylemlerine katıldıkları için Mamak Belediyesi’nde 66 emekçi hakkında soruşturma başlatılması, 8 emekçinin sürgün edilmesi protesto edildi
Mamak Belediyesi önünde bir araya gelen Tüm Bel Sen’liler Belediye Başkanı Mesut Akgül’ün hukuksuz uygulamalarını kınadı, yıldırma politikalarından vazgeçilmesini istedi. “Soruşturma ve sürgünler geri alınsın”, “Grev demokratik bir haktır” pankartlarının açıldığı açıklamaya KESK Basın Yayın Sekreteri Baki Çınar, KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Çakmak, CHP Mamak İlçe Başkanı Selaattin Emre, Halkevleri ve çeşitli siyasi parti temsilcileri de destek verdi.
Protesto eylemindeki okunan Basın açıklmasında Sendikamız Ankara 2 No’lu Şube Yöneticisi Devrim Kahraman “Mamak Belediye Başkanlığı’nın sürgün ve soruşturma politikalarının faşizan zihniyetin bir ürünü olduğunu” söyledi. Kahraman, “Mamak Belediyesi ile güdümlü sendika Bem Bir Sen arasında imzalanan sosyal denge sözleşmesi devam etmektedir. Bu sözleşmede çalışanlar, ‘uyarı-kınama ve benzeri herhangi bir ceza alırlarsa 2 aydan başlayan sürelerle sözleşmeden yararlanamazlar’ şeklinde hükümler bulunmaktadır. Böylece Mamak Belediye Başkanlığı üyelerimizi iki defa cezalandırmanın hesabını da yapmaktadır. Ancak bu çaba beyhudedir çünkü, bu konuda üyelerimizden kesilen ücretlerin mahkeme kararıyla geri ödenmesi sağlanmıştır” dedi. Üyelerine uygulanan baskıcı politikaların hesabını sormaya devam edeceklerini söyleyen Kahraman, ülkenin demokratikleşmesi yolunda halkçı, yerel, demokratik, katılımcı belediye anlayışını savunduklarını dile getirdi.
Kahraman’ın ardından söz alan KESK Basın Yayın Sekreteri Baki Çınar ise “Mamak Belediye Başkanı da, hükümet de bilmelidir ki artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Burası Muz Cumhuriyeti değil. Görüyorsunuz ki, hukuksuz uygulamalar yaparsanız karşınıza halk çıkar. Soruşturmalarla, sürgünlerle KESK’i susturmaya çalışanlar bunu bilmelidir” şeklinde konuştu.
 1

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.