MARDİN KIZILTEPE BELEDİYESİ İLE TOPLU SÖZLEŞME YENİLEDİK

Mardin ili Kızıltepe Belediyesi ile Sendikamız arasında imzalanan toplu sözleşme ile Kızıltepe Belediyesi’nde görev yapan sözleşmeli statüde çalışanlar da dâhil TÜM BEL-SEN üyesi bütün kamu çalışanları aylık 680 TL ek zam almaya hak kazandı
15 Aralık 2012’den itibaren geçerli olmak üzere 31 Aralık 2013’e kadar sürecek sözleşmenin imza törenine Sendikamız Genel Hukuk ve Sözleşme Sekreteri Doğan ALTUN, Mardin Şube Başkanı İzzettin KARABOĞA, Kızıltepe Belediye başkan yardımcıları, KESK Mardin Şubeler Platformu bileşenleri ve belediye çalışanları katıldı.
Törende bir konuşma yapan Tüm Bel-Sen Genel Merkezi Hukuk ve TİS Sekreteri Doğan ALTUN, bugünlere gelinceye kadar çok bedel verildiğini belirterek; “Biz buralara gelirken sokakta şiddete maruz kaldık. Ama bunlar bizlere toplu sözleşme olarak geri döndü. Bu amaçla çok büyük bedeller ödedik” dedi.
Törende konuşan Tüm Bel-Sen Mardin Şube Başkanı İzzettin Karaboğa ise “BDP’li belediyede emekçi olmanın kendileri için bir ayrıcalık olduğunu, bununla birlikte tüm emekçilerin sorumluluğunu bir kat daha artığını” ifade etti  Karaboğa, “Gelir getirici, halkla dayanışma ve belediyemizin daha iyi üretmesi için çalışmaktayız. Bizde emeğe ve emekçiye katkılarından dolayı Belediye Başkanvekilimiz Haşim Baday olmak üzere, Belediye meclis üyelerine teşekkür eder, başarıların devamını dilerim” dedi.
Kızıltepe Belediye Başkan Vekili Haşim BADAY ise yaptığı konuşmada, her zaman emekçinin ve işçinin yanında yer aldıklarını söyledi. Baday, “Gücümüzü ve ideolojimizi emekten aldığımız için emeğe çok önem vermekteyiz. BDP olarak yüze yakın belediye elimizde, emekçi ve işçi arkadaşlarımız için en üst seviyede imkanlarımızı kullanıyoruz. Tüm haklarını korumaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
İmzalanan Toplu İş Sözleşmesiyle üyelerimiz yukarıda sayılan ekonomik hakların yanı sıra şu sosyal hakları elde etmiştir:
• Sözleşmenin amaçları başlıklı 4. Maddesine göre belediye çalışanlarının bulundukları yerleşim alanlarında halka daha iyi hizmet sunmak halka etkin iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla belediye çalışanlarına farklı ve yerel ana dillerin öğretilmesi için belediye gerekli önlemleri alır.
• Sözleşmenin diğer haklar başlıklı 24 maddesine göre
a- Erkek çalışanlar kadına yönelik fiziki, ekonomik, psikolojik, şiddet uyguladığında sendikanın toplu sözleşmesinden yararlandığı tüm haklardan men edilir ve iyileştirme deneği eşine verilir. Ayrıca bu uygulama sendika tarafından disiplin suçu sayılacaktır.
b- İşçi sınıfının Uluslararası Birlik ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta çalışanlar yasal olarak izinlidir.
c- 8 Mart Dünya Kadınlar gününde kadın çalışanlar ücretli izinli sayılırlar
d- Çalışanlardan her hangi birinin metres, kuma, berdel, başlık ve küçük yaşta kız çocuğunu evlendirme gibi uygulamalarda bulunması durumunda sendikanın toplu sözleşmesinde geçen tüm haklardan men edilir ve disiplin suçu işlemiş sayılır.
e- Yüz kızartıcı suç işleyen TÜM BEL SEN üyeleri bu haklardan men edilir.
1 2 3

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.