MARDİN NÜSAYBİN BELEDİYESİ İLE TOPLU SÖZLEŞME YENİLEDİK

Mardin ili Nusaybin Belediyesi ile Sendikamız arasında imzalanan toplu sözleşme ile Nusaybin Belediyesi’nde görev yapan TÜM BEL SEN üyesi bütün kamu çalışanları aylık 490 TL ek zam almaya hak kazandı
15 Aralık 2012’den itibaren geçerli olmak üzere 31 Aralık 2013’e kadar sürecek sözleşmenin imza törenine Sendikamız Genel Hukuk ve Sözleşme Sekreteri Doğan ALTUN, Mardin Şube Başkanı İzzettin KARABOĞA, ve yönetim Kurulu üyeleri ile Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe GÖKHAN,  Belediye başkan yardımcıları, Eğitim-Sen ve Ses Temsilcileri, Muhtarlar, BDP Nusaybin Belde Belediye Başkanları, Genel-İş- Sendikası Nusaybin Temsilciliği ve çeşitli demokratik kitle örgütleri temsilcileri katıldı.
Belediye Meclis Toplantı Salon’unda yapılan sözleşme töreninde Sendikamız Genel Hukuk ve Sözleşme Sekreteri Doğan ALTUN “Türkiye’de sendika kurmak istediğimizde sendika kuramazsınız denildi; ama buna rağmen yılmadık, direndik ve sendikalarımızı kurduk. Sendikamızı kurduktan sonra sendikamız var bundan dolayı da toplu sözleşme hakkımız var dedik. Toplu sözleşme için yasaları deldik. Toplu sözleşmeyi yaptık. Bunlara rağmen hükümet baskı uygulayarak sonucu iptal etmeye çalıştı. 1993 yılında Gaziantep Belediyesi ile yaptığımız bir anlaşmayı Avrupa İnsan Hakları mahkemesine taşıdık. Bu karar 2008 yılında bizim lehimize sonuçlanarak bu sonuç sade Tüm-Bel-Sen ve Türkiye’yi bağlamıyor. 47 Avrupa Konsey ülkesini kapsayan bir karar çıkmıştır. Bu da biz emekçilerin emeğe verdiği değerin neticesinde olmuştur. Maalesef ülkemizde buna rağmen özellikle AKP hükümetinin son yıllarda baskı ve zulmü gün geçtikçe artmıştır. Özellikle halkın oyu ile seçilmiş milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız şu an hapishanelerde hukuk mücadelesi veriyor. Bizlerde sokaklarda alanlar da hukuk mücadelesi vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuşma yaptı..
Törende son olarak konuşan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan; Emeğin ağır bir şey olduğunu ve bundan dolayı emeği sözlerle anlatılmayacak kadar basit olmadığına vurgu yaparak; “Şu an vekilimiz Gülser Yıldırım tutukludur. O da bir emekçidir. Vekillerimiz ve Belediye Başkanlarımız üzerindeki baskıları kınıyoruz” dedi.
İmzalanan Toplu İş Sözleşmesiyle üyelerimiz yukarıda sayılan ekonomik hakların yanı sıra şu sosyal hakları elde etmiştir:
• Sözleşmenin amaçları başlıklı 4. Maddesine göre belediye çalışanlarının bulundukları yerleşim alanlarında halka daha iyi hizmet sunmak halka etkin iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla belediye çalışanlarına farklı ve yerel ana dillerin öğretilmesi için belediye gerekli önlemleri alır.
• Sözleşmenin diğer haklar başlıklı 24 maddesine göre
a- Erkek çalışanlar kadına yönelik fiziki, ekonomik, psikolojik, şiddet uyguladığında sendikanın toplu sözleşmesinden yararlandığı tüm haklardan men edilir ve iyileştirme deneği eşine verilir. Ayrıca bu uygulama sendika tarafından disiplin suçu sayılacaktır.
b- İşçi sınıfının Uluslararası Birlik ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta çalışanlar yasal olarak izinlidir.
c- 8 Mart Dünya Kadınlar gününde kadın çalışanlar ücretli izinli sayılırlar
d- Çalışanlardan her hangi birinin metres, kuma, berdel, başlık ve küçük yaşta kız çocuğunu evlendirme gibi uygulamalarda bulunması durumunda sendikanın toplu sözleşmesinde geçen tüm haklardan men edilir ve disiplin suçu işlemiş sayılır.
e- Yüz kızartıcı suç işleyen TÜM BEL SEN üyeleri bu haklardan men edilir.  m1 m2 m3 m4

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.