MEMUR-SEN 22 MİLYON YURTTAŞI SATACAK

KESK tarafından kamu çalışanlarını ilgilendiren 2016-2017 Toplu Sözleşme görüşmeleri ile ilgili Kocaeli Deftertarlığı önünde basın açıklaması yapıldı. KESK Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş, “Memur-Sen 22 milyon yurttaşı satacak” dedi

KESK tarafından kamu çalışanlarını ilgilendiren 2016-2017 Toplu Sözleşme görüşmeleri ile ilgili Kocaeli Deftertarlığı önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını Tüm Bel-Sen Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş okudu. Karakuş yaptığı açıklamada, “AKP 2016 ve 2017 yılları için %5 ile 7 arasındaki bir zam oranı öngörmektedir. Durum bu kadar net iken, Konfederasyonumuz yeni Hükümetin ve Hükümet programının netleşmesi için TİS görüşmelerinin Eylül ya da Ekim aylarına ertelenmesini talep etmiştir. Bugüne kadar Hükümetten talebimize dair bir yanıt gelmemiştir. Memur Sen bu yıl bir kez daha 2,5 Milyon emekçinin; emekliler ve onların aileleri ile birlikte toplam 22 milyon yurttaşı tekrar satacaktır. Çünkü bunun için kurulmuşlardır. AKP Genel Merkezinin bilgisinin dışında tek kelime söz söyleyemezler. Memur-Sen tarafsız değil; AKP ve Sermayeden yana net şekilde taraftır. Tüm tarafları kamu emekçilerinin çıkarı adına sorumlu davranmaya çağırıyoruz” dedi.

KAOS ORTAMINDA TİS GÖRÜŞMESİ
Karakuş açıklamasına şöyle devam etti: “İnsanlarımızın kanlarının oluk oluk aktığı, Kürt sorununda bir kez daha imha ve inkâr siyasetinin devrede olduğu, üç günde binden fazla AKP muhalifinin gözaltına alındığı, tutuklandığı, yargısız infazların yaşandığı, güvenlik güçlerinin yaşamını yitirdiği, tüm demokratik eylem ve etkinliklerin fiilen yasaklandığı, muhalif basının hukuksuz şekilde engellendiği, IŞİD tehdidinin içimize kadar girdiği bir ortamda 2016-2017 yılları için toplu sözleşme görüşmelerinin 2. Ayağı bugün başladı. AKP gerilimi artırarak kaos ortamı yaratma ve erken seçime gitme hesaplarıyla savaş konseptine geçmiştir. Gelişmeler Cumhurbaşkanı ve AKP’nin 7 Haziran seçimleri öncesi uyguladıkları gerilim ve kaos ortamından bir kez daha medet umduklarını göstermektedir. O zaman başaramadılar, yine başaramayacaklar. Çünkü kaynakların savaşa aktarıldığı bir ortamın bedelini ödeyecek olan emekçiler buna izin vermeyecekler, geleceklerine ve barışa sahip çıkacaklardır.

KESK’İN TALEPLERİ
Bugün itibarıyla en düşük maaş alan kamu emekçisi (2323 TL almaktadır. Konfederasyonumuzun hesaplamalarına göre dört kişilik bir aile için Temmuz 2015 itibariyle kira, yakıt, çocuk ve aile yardımı hariç bu miktar 2900 TL’ye yükseltilmelidir. Bununla birlikte kamu emekçilerine kira yardımı olarak aylık 395 TL, aile/eş yardımı aylık 290 TL, çocuk yardımı 232 TL, asgari ücret tutarında yılda iki ikramiye ve ulaşım için aylık abonman bilet ücreti ödenmelidir. 4688 sayılı yasa ILO NORMLARINA ve AİHM kararlarına göre düzenlenerek, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı tanınmalıdır. Özelleştirilmeler durdurulmalıdır. Sözleşmeli, taşeron esnek kuralsız çalışma yasaklanmalı, 4/b, 4/c kadroya alınmalı, herkese güvenceli iş ve gelecek sağlanmalıdır. Ayrımsız tüm çalışanları kapsayan yeni bir İşçi Sağlığı ve Güvenliği Yasası yapılmalı, Meslek hastalıkları tanımlanmalıdır. Kamu ve özel sektör dâhil tüm çalışanların ücretlerinin asgari ücret tutarındaki kısmı vergiden muaf tutulmalı, üzerindeki miktar için vergi kesintisinin en alt sınırına sabitlenmelidir. Tüm ek ödemeler emekliliğe ve emekli aylığına yansıtılmalıdır. Çalışanlara verilen promosyon tüm emeklilere de verilmelidir. Anayasa Mahkemesinde kazandığımız otuz yılı aşan hizmetler için ikramiye ödenmesi kararının ilgili tarihten önce emekli olanları da kapsayacak şekilde yasal düzenleme yapılmalıdır.

1 2 3

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.