MERKEZ KADIN SEKRETERİMİZ GÜLER ELVEREN SERBEST BIRAKILDI

13 Şubat 2012 sabahı evi basılarak hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan ve hakkında hiçbir kanıt olmamasına rağmen tamamen asılsız iddialarla tutuklanarak Sincan kadın tutukevine tutsak edilen aralarında Sendikamız Merkez Kadın Sekreteri Güler ELVEREN’in de 3 KESK’li kadın Sendikacı, 300 gün sonra çıkarıldığı ikinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.
Bilindiği üzere 13 Şubat 2012 tarihi sabahı 15 KESK’li kadın sendikacı gözaltına alınmış, aralarında KESK Kadın Sekreteri Canan ÇALAĞAN, Sendikamız Merkez Kadın Sekreteri Güler ELVEREN ve SES Kadın Sekreteri Bedriye YORGUN’un da olduğu 9 kişi tutuklanarak cezaevine konulmuştu. KESK’li kadınların 4 Ekim 2012 tarihinde çıkarıldıkları ilk mahkemede tutuklu bulunan dokuz kişiden altısı serbest bırakılmış Güler ELVEREN, Bedriye YORGUN ve Güldane ERDOĞAN’ın ise tutukluluğuna devam edilmesine karar verilmişti.
Emek ve demokrasi mücadelesi çerçevesinde yapılan eylem ve etkinliklerin yasadışı faaliyetmiş gibi değerlendirilerek Kadın Sendikacılar şahsında asıl olarak KESK’in sendikal faaliyetleri ve kadın mücadelesinin hedef haline getirildiği söz konusu yargılamanın 2. Duruşması 13 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirildi.
İlk duruşma gibi yurtdışından bir çok sendika temsilcisinin katıldığı bu duruşmada öncesinde Ankara Adliyesi önünde KESK’e bağlı Sendikaların üye ve yöneticilerinin katıldığı kitlesel basın açıklaması yapıldı.
Tutuksuz olarak yargılanan Kadın Sendikacıların ifadelerinin alınmasıyla başlayan duruşmada tutukluluğu devam eden Güler ELVEREN, Bedriye YORGUN ve Güldane ERDOĞAN’ın anadillerinde yapmak istedikleri savunmaları kabul edilmeyince savunmalarını avukatları yaptı. Savunmalarından ardından ara veren mahkeme heyeti ara kararında tutukluların serbest bırakılmasına karar verdi.
Kararın açıklanmasından sonra mahkeme salonundaki yabancı heyet üyeleri, sendikalarımızın üye ve yöneticileri ile Adliye önündeki KESK’liler büyük bir sevinç yaşadı. Serbest bırakılan KESK’li kadınları almak için kitlesel bir şekilde cezaevine giden Sendikalarımızın üye ve yöneticileri arkadaşlarımızı cezaevi önünde halaylar ve sloganlar eşliğinde karşıladı.
3 2

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.