MURATPAŞA’DAN ÖRNEK SÖZLEŞME

Antalya Muratpaşa Belediyesi ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Tüm Bel Sen arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi, kadına şiddete karşı ve engelli vatandaşlara ilişkin özel maddelerle Türkiye’deki en kapsamlı sözleşme olma özelliğini taşıyor. Erkek personelin toplu sözleşme ücreti, şiddet uyguladığı eşine verilecek. Personele ayrıca doğum yardımı da yapılacak

KADIN VE ENGELLİLER İÇİN ÖZEL MADDELER
Kadına ve engellilere yönelik özel uygulamalarla dikkat çeken Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; bu tutumunu Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel Sen) ile imzaladığı toplu iş sözleşmesine de yansıttı. Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal’ın imza attığı toplu iş sözleşmesinde; ‘Çalışan erkek personelin eşine fiziksel şiddet uygulaması sonucu, eşinin başvurusu halinde; o ayki ödenmesi gereken toplu sözleşme ücreti kendisine ödenir’ maddesi konuldu. Maddeye göre; eşine şiddet uygulayan erkek personele ödenmesi gereken toplu sözleşme ücreti, şiddet gören eşine verilecek. Ayrıca kadın personele, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde 1 gün ücretli izin verilecek.

İŞÇİ BAYRAMI’NDA İKRAMİYE
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile Tüm Bel Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Satı Çalı Burunucu ve Şube Başkanı İlhan Karakurt’un imza attığı sözleşmede engelliler için de özel madde bulunuyor. Sözleşmede; engelli personele Engelliler Haftası’nda 1 gün ücretli izin verilmesinin yanı sıra ‘Engelliler Haftası’nda; çalışan personelin bakmakla yükümlü olduğu 1. derecede yatalak yakını engelli olanlara net 1000 TL ödeme yapılır’ maddesi de konuldu. Sözleşmeye göre; 425 personele, 800-1300 TL arası aylık iyileştirme zammı, yılbaşı, 1 Mayıs İşçi Bayramı, Ramazan ve Kurban Bayramları’nda 1000 TL ayrıca yılda bir kez 1000 TL eğitim yardımı verilecek. Sözleşme, ölüm ve evlenme hallerinde de yardım öngörüyor.

‘BEN DE EMEKÇİYİM’
Sözleşmede; ücret artışı içeren çalışmalar değil, kadına şiddetin durdurulmasına ve engelli personel ile vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmaya yönelik hedefleri de gerçekleştirmek istediklerini ifade eden Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal, “Belediyemizde taşeron firmalar kanalıyla çalışan işçilerimiz dahil tüm çalışanlarımızla toplu sözleşme imzalayabilme, müzakere edebilme hakkına kavuşulduğu yıllara ulaşmayı umuyorum. Bende emekçiyim. Burada işveren bütün toplumdur. Bunun iç huzuruyla hep birlikte gönül rahatlığıyla hizmet üretelim. Muratpaşa’da vereceğiniz hizmet ülkemizin geleceğindeki sendikal haklara vereceğimiz hizmettir. Üreteceğiniz nitelikli hizmet, verilen ücretin net karşılığıdır” dedi.

TÜRKİYE’NİN GÖZÜ MURATPAŞA’DA
Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Kemal Çavuşoğlu’nun da katıldığı toplu sözleşme imza töreninde konuşan Tüm Bel Sen Şube Başkanı Karakurt, şunları söyledi; “Tüm belediye emekçilerinin gözü Muratpaşa’da. Bütün Belediye emekçilerinin kalbi Muratpaşa’da atıyor. Kadın, emekçi, engelli, eğitimci ve çevreci bir sözleşme. Muratpaşa’da ekmeğimizi büyütüyoruz. Bu toplu sözleşme tüm ülkeye örnek olsun.”

12

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.