OHAL, Açığa Almalar ve İhraçlarla İlgili HDP ile Görüştük! – KESK

15 Temmuz sonrası darbe ile mücadele adı altında ilan edilen OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) sonucu yaşanan açığa almalar ve görevden ihraçların değerlendirildiği 7 Eylül tarihinde HDP ile yaptığımız görüşmede Hükümet’e Anayasayasa ve Uluslararası sözleşmelere uygun davranma çağrısı yapıldı. KHK’ler ile yapılan ihraçların hukukun ayaklar altına alınması demek olduğunun belirtildiği görüşmede, ihraçların somut delillere dayanması gerektiği belirtildi.

Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Lami Özgen, Mali Sekreterimiz Ramazan Gürbüz ve üye sendikamız Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ile Kadın Sekreteri Ebru Yiğit’ten oluşan heyetimiz HDP Genel Merkezi’nde Selahattin Demirtaş ile 7 Eylül tarihinde bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Başbakan’ın 14 bin öğretmenin açığa alınacağı yönündeki sözleri çok tehlikelidir. Bunun ölçüsü hukuk ve adalettir. Hukuk ve adaletin askıya alındığı bir ortamda bu tür işleri yapmamalarını kendilerine tasfiye ediyoruz. Yapılması gereken Meclis’te ortak bir komisyon kurulması. Bütün partilerin bu komisyon içerisinde yer alması ve devlet nasıl yeniden şeffaf ve demokratik bir yapıya döndürülebilir. Bunu hep birlikte yapmamızda fayda vardır. Bu yapılan hukuksuzluklar büyük bir öfke ve mağdur kitlesi yaratıyor. Bu öfkeyi başka şekilde yönlendirmek isteyenler çıkacaktır. Bu çok tehlikeli bir durumdur.” dedi

Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Lami Özgen ise darbe girişimi sonrası darbe ile mücadele adı altında kamu emekçilerine dönen bu cadı avı bütün hukuki sözleşmelere aykırı olduğu gibi en temel insani normlara bile aykırı uygulamalarla karşı karşıyız. On binlerce kamu çalışanı hiçbir soruşturmaya tabi tutulmadan açığa alınıyor. Bu kabul edilemez bir durumdur. Hükümeti uyarıyoruz, bir an önce ülkeyi KHK’ler ile yönetmekten vazgeçin, hukuksuz yaptığınız ihraçları iptal edin” dedi.

Eğitim Sen Genel Başkanımız Kamuran Karaca ise, karşı karşıya kaldığımız hukuksuzluklara dur demek için siyasi partileri ziyaret ederek, süreci değerlendiriyoruz. Soruşturma dahi yapılmadan hukuksuz bir şekilde, insanların savunma hakkı yok sayılarak açığa alındığını ve işten atıldığını ifade etti. İhraç edilen Eğitim sen üyesinin bir kısmının hakkında hiç soruşturma yapılmadan, açığa alınmadan direk ihraç edildiğinin vurguladı. 14 bin öğretenin ihraç edileceği açıklaması ile sosyal medyada linç kampanyaları başlatıldığını, bunlar ile ilgili hukuksal işlemler yapılacağını ifade etti.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.