OHAL’e, Ayrımcılığa, Açığa Almalara Karşı Dünya Öğretmenler Gününde Eğitim Emekçileriyle Birlikte MEB Önündeydik

5 Ekim(bugün) Dünya Öğretmenler Gününde, Eğitim emekçileri öğretmenlerimizle birlikte MEB önündeydik

Öğretmenlerimiz, darbe girişimi sonrası birçok kamu kurumunda olduğu gibi,  yaşanan ihraçlar, açığa almalar, gözaltı, tutuklama, soruşturma ve sürgün gibi anti demokratik uygulamalar ile karşı karşıya kalmışlardır. Türkiye’de on binlerce öğretmen sadece sendikalı olduğu, sendikalarının aldığı eylem kararlarına katılarak demokratik haklarını kullandığı için cezalandırılmak ve sindirilmek istenmektedir. Sendikal faaliyetleri yasa dışı bir şekilde suç kapsamına almaya çalışan MEB’in zorlaması ile 20 bine yakın Eğitim Sen üyesi cezai yaptırımlar üzerinden yıldırılmaya çalışılmaktadır.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü hukuksuz ihraçlar ve açığa almalar nedeniyle okullarından ve öğrencilerinden fiilen koparılan on binlerce eğitim emekçisi büyük bir burukluk, endişe ve gelecek kaygısı içinde karşılamaktadır. Bir taraftan ihraçlar ve açığa almaların yarattığı mağduriyetler artarken, sözleşmeli öğretmen atamalarında yapılan mülakat sınavlarında sorulan siyasi içerikli sorular üzerinden yapılan adaletsiz değerlendirmeler, darbe soruşturmalarında yandaşlar kollanıp korunurken, yandaş olmayanların ötekileştirilip dışlandığı tehlikeli bir süreç yaşanıyor.

Emek, demokrasi, hak, özgürlük ve barış talebini örgütlü mücadelesinin olmazsa olmazı olarak gören eğitim emekçilerinin haklı mücadelesinde öğretmenlerimizin yanında olduğumuzu belirtiyor ve açığa alınan eğitim emekçilerinin görevlerine iade edilmesini talep ediyoruz.

Öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.

Açığa alınan/ihraç edilen kamu emekçileri görevine iade edilsin!

KHK’ler iptal edilsin!

OHAL kaldırılsın!

Mülakat değil Liyakat istiyoruz!

                                                                                                                                        Tüm Bel Sen

i o r y

e

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.