PEMBE TAKSİ, PEMBE VAGON ŞİMDİ DE PEMBE TRAMBÜS…

Toplumsal yaşamda kadın ve erkeğin bir arada yaşaması, kadın-erkek eşitliğinde önemli bir yere sahiptir.

Ancak ülkemizde toplumu derin ayrıştırmalara götüren yanlış uygulamalar hızla hayata geçmeye başlamıştır.  Sivas’ da pembe taksi, Bursa’da metroda pembe vagon en son olarak da Malatya’da pembe trambüs uygulamasıyla kadınlar adım adım toplum dışına itilerek toplumsal yaşamdan soyutlanmaya çalışılmaktadır.

Bu uygulamalar ile 15 yıllık AKP hükümetinin muhafazakâr ve gerici politikaları iyice gün yüzüne çıkmaktadır. Yapılan bu uygulamalar  “kadını korumak” olarak topluma sunularak toplumsal bir algı yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu politikalar aslında kadın ve erkeği birbirinden ayrıştıran, kutuplaştıran ve maalesef sağlıksız bir toplum yaratmaktadır.

Kadın ve çocuk tacizlerini engellemenin yolu kadın ve erkeklerin yaşam alanlarını ayrıştırmakla değil mevcut yasaların kadın ve çocukların lehine düzenlenmesi, mahkemelerin tacizcilere en yüksel cezayı vermeleri ile mümkündür.

Kentlerde ulaşım sorunlarını aşmanın yolu, kentin ihtiyaçlarına cevap veren ulaşım politikalarını geliştirmek, toplu taşım araçlarını ihtiyaca göre artırmaktan geçmektedir.

En son örneği Malatya’da pembe trambüsle görülen bu Pembe uygulamalar kadına yönelik taciz ve baskıyı azaltmak yerine kadını toplumsal yaşamdan tecrit eden cinsiyetçi, ayrımcı ve şiddet içeren uygulamalardır.

Biz Tüm Bel-Sen‘li kadınlar, Anayasal eşitlik ilkesine aykırı bu ve benzeri uygulamaları kabul etmiyor, korunmayı değil haklarımızın yasalarla güvence altında alındığı, yaşamın her alanının her hangi bir ayrımcılığa geçit vermeksizin eşit ve kadın özgürlükçü politikalarla düzenlendiği bir toplumda, renk olarak sadece pembeyi değil doğanın tüm renklerini yaşamayı ve paylaşmayı istiyoruz.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.