REYHANLI’NIN SORUMLULUĞUNDAN KAÇAMAZSINIZ

11.05.2013 tarihinde Hatay ili Reyhanlı ilçemizde yaşanan vahşi saldırı sonucu resmi rakamlara göre 51 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 100’ün üzerinde vatandaşımız ise yaralanmıştır. Reyhanlı halkının bu derin acısını yürekten paylaştığımızı belirtir, yaşamını yitirenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yararlılara ise acil şifalar dileriz
Sivil insanları hedef almış böylesi bir vahşetin kim tarafından yapıldığına ilişkin birçok spekülasyonlar içinde asıl sorulması gereken neden bu topraklarda ve neden şimdi böyle bir saldırı yapıldığı sorusu gözden kaçırılmakta hatta hükümet tarafından sansür ve tek taraflı bilgilendirmeler üzerinden bilinçli bir şekilde manüple edilmektedir.
Bilindiği gibi AKP iktidarı Tayyip Erdoğan’ın eş başkanlığına getirildiği ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde Türkiye’yi uzun bir süredir özellikle bölge genelinde yayılmacı bir dış politika hattına doğru sürüklemektedir. Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun “Stratejik Derinlik” adındaki ABD’nin bölge politikalarına eklemlenme stratejisi çerçevesinde Türkiye, Ortadoğu’da her geçen gün daha da derinleştirilen etnik ve mezhebi kamplaşmada Sunni kampın ileri bir karakolu haline getirilmeye çalışılmaktadır. Osmanlı imparatorluğunun yüzyıllar önceki sınırlarında yönelik neo-osmanlıcı dış politika hayalleri ile ABD’nin istekleri doğrultusunda başta Suriye olmak üzere Irak ve İran gibi komşu ülkelerin içişlerine müdahale etmeye çalışan ve bu kapsamda oralarda etnik ve inançsal ayrışmaları kaşıyan politikalar sonucu Türkiye hızla bir bölgesel savaşın içine doğru çekilmektedir.
Uluslararası sermaye ve onun yerli işbirlikçilerinin yeni pazar ve enerji kaynakları iştahlarıyla desteklediği bu savaş yanlısı politikalar kapsamında başta Hatay ilimiz olmak üzere Türkiye’nin bir çok kenti sözde muhalif paramiliter çetelere ev sahipliği yapar hale getirilmiş, Suriye halklarının eşitlik ve özgürlük taleplerini emperyalist projelere maşa yaparak ülkelerini kan gölüne çeviren sözde muhalif çetelere hükümet tarafından silah da dahil olmak üzere ekonomik ve fiziki yardımlarda bulunulmuştur. Bu kapsamda özellikle Hatay ilimiz adeta Suriye’deki iç savaşın bir üssü haline getirilerek radikal İslamcı selefi gruplara mensup kişilerin ellerinde silahlarla gezebileceği kadar rahat olduğu bir yer haline getirilmiştir. Bu durum Hatay’da yaşayan vatandaşlarımız tarafından çeşitli eylem ve etkinliklerle defalarca dile getirilmiş olmasına rağmen AKP iktidarı bu sese kulak vermek yerine bunu dillendirenleri susturmak için çaba harcamıştır.
Komşu bir ülkenin içindeki etnik ve inançsal farklılıkların bir ayrışma ve çatışma düzeyine taşınmasına destek veremeye kadar varan bu uygulamaların Türkiye’yi de bu savaşın bir parçası haline getirmesi adeta bu savaşın Türkiye’ye davet edilmesidir.  Netice itibariyle AKP iktidarı rüzgar ekerken fırtına biçmiş, ABD’den ithal ham hayaller uğruna Türkiye’yi bölgesel bir savaşın bir cephesi haline getirmiştir. Bu nedenle Reyhanlı’da onlarca vatandaşımızın ölümüne ve yaralanmasına neden olan bu vahşetin asıl sorumlusu AKP’dir.
Kurulduğu günden bu güne barış, demokrasi ve özgürlüklerden yana olan ve bu topraklarda var olan etnik, inançsal, cinsel vb. her tülü farklılığı zenginlik olarak görüp bunların barış içerisinde birlikte yaşamasından taraf olan biz TÜM BEL SEN’liler, ülkemizi içerde ve dışarda savaşa sürükleyen bu AKP politikalarını her platformda karşı çıkmamıza rağmen AKP iktidarı bütün muhalif seslere kulak tıkamış hatta bunları susturmak adına saldırılarda bulunarak kendi bildiğini yapmaya devam etmiştir. Ama netice ortadadır, AKP iktidarının neo-osmanlıcı ham hayallerinin bedelini Reyhanlı’da onlarca vatandaşımız maalesef ki canlarıyla ödemiştir.
Buradan AKP iktidarına bir kez daha söylüyoruz Reyhanlı’daki sorumluluğunuzu kabul edin ve eğer Reyhanlı’da yaşananların bir daha tekrarlanmasını istemiyorsanız ülkemizi bölgesel bir iç savaşa sürükleyen mevcut politikalarınızdan bir an önce vazgeçin. Türkiye‘nin içeride ve dışarıda savaştan yana değil barıştan yana taraf olmasına yönelik emekten yana demokratik ve özgürlükçü bir ülke haline dönüşmesi için gereğini yerine getirin.
TÜM BEL-SEN
r1 r2 r3 r4 r5 r6 r7 r8

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.