ŞEKER FABRİKALARI HALKINDIR!

Türkiye tarihinin en büyük özelleştirmeleriyle yerli-yabancı sermayenin çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan AKP iktidarı, uzun yıllardır gözünü diktiği şeker fabrikalarını bir bir özelleştirmeye başladı. Dün itibarıyla Niğde-Bor Şeker Fabrikası ve Kırşehir Şeker Fabrikası satıldı.

Şeker endüstrisinin NBŞ diye bilinen, nişasta bazılı şekerlere teslim edilmesi, bu şeker şuruplarının insan sağlığı üzerinde bir çok olumsuz etkisine karşın (obezite -şişmanlık-, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, metabolik sendrom ve tip II diyabet -şeker hastalığı- görülme sıklığı nişasta bazlı şekerlerde artıyor.) iktidarın geri adım atmayarak özelleştirmelere devam etmesi büyük tepkilere neden oldu.

Bu tepkiler ise bugün Çorum’da nişasta bazlı şekere karşı kitlesel bir miting olarak onbinlerce çifti, işçi, öğrenci, öğretmen, sağlık emekçisinin katılımıyla hayat buldu.

Mitingde çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri yer alırken, Sendikamız  Genel Başkanı Erdal Bozkurt KESK Eş Genel Başkanımız Aysun Gezen, üye sendikamız, KESK Yozgat, Kırıkkale, Merzifon Amasya Gümüşhacıköy temsilciliği ile bölge illerinden birçok üyemiz katıldı. Mitingde ayrıca TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Zeki Taydaş ve Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Ali Uğurlu gibi birçok dost kurumdan katılım gerçekleşti.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.