SELÇUK BELEDİYESİNİ PROTESTO ETTİK

BASINA VE KAMUOYUNA

Emek, Demokrasi ve Barış talebiyle  10 Ekim 2015 Cumartesi günü Türkiye’nin dört bir yanından  Ankara’ya gelen  onbirlerce emekçiyle buluştuk. Ancak ülkeyi  karanlığa sürüklemeye çalışan  güçler tarafından bombalar  patlatılarak Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı gerçekleştirildi.

Konfederasyonumuz KESK  Cumhuriyet tarihinin bu en büyük katliamı olan  10 Ekim Ankara Katliamında hayatını kaybedenler için 12-13 Ekim’de ülke genelinde 2 günlük grev kararıyla birlikte 12 Ekim günü örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde anma yapılması kararı almıştır.

Bu sebeple Tüm Bel-Sen olarak Türkiye genelinde örgütlü olduğumuz tüm belediyelerde temsilciliklerimiz tarafından 12 Ekim günü anma etkinlikleri gerçekleştirilmiş olup, genel merkezimiz tarafından gönderilen basın metinleri okunmuştur.

Yüzün  üzerinde emekçinin hayatını kaybettiği, yüzlerce emekçinin yaralandığı bu katliamı kınamak ve yitirdiklerimizi anmak için Selçuk Belediyesi işyeri temsilciliğimiz tarafından da Selçuk Belediyesi Hizmet Binası önünde basın açıklaması yapılmıştır.

Basın metnini okuyan işyeri temsilcimiz Bilgi KESKİN’e Selçuk Belediyesi tarafından “Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Hükümeti hedef alan ifadeler” kullandığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılmıştır.

Ülkemizde daha fazla kan akmasın, çocuklarımız yaşamını yitirmesin, daha fazla acı ve gözyaşı olmasın diye, tarihi haftalar öncesinden ilan edilip yasal izinler alınmış barışçıl mitingimize canlı bombalarda ellerini kollarını sallayarak mitingin yapılacağı alana gelmişlerdir. Canlı bombalar; ülkenin kalbi, başkente kadar gelip  katliam  gerçekleştirebiliyorsa elbette bunun sorumlusu hükümettir.

Hükümet Cumhuriyet tarihinin bu en büyük katliamı için 3 gün yas ilan etmek zorunda kalmış olsa da  hiçbir sorumluluk almamıştır. Katliam gerçekleştikten sonra açıklamada bulunan  bakanlar  sırıtarak katliamla ilgili tutumlarını kamuoyuna yansıtmışlardır. Başbakan ve Cumhurbaşkanı ise  Emek, Demokrasi ve Barış talebimiz için  mitinge giden biz emekçileri hedef gösteren  açıklamalar yapmışlardır. Canlı bombalar değil barış talebinde bulunanlar sorgulanmış, hedef saptırılmaya çalışılarak katliamın faillerini, katliamı önlemeyenleri, görmezden gelenleri adeta aklamaya çalışmışlardır.

Kirli amaçlar için girişilen her türlü vahşete, şiddete, katliamlara rağmen eşit, özgür, demokratik bir ülkede barış içinde birlikte bir yaşamı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Korkmayacağız. Yılmayacağız. Yitirdiğimiz hiçbir canı, barış için ödediğimiz hiçbir bedeli unutmayacağız, katilleri affetmeyeceğiz.

Durumdan vazife çıkararak Savcılığa soyunan Selçuk Belediyesi yetkililerine çağrıda bulunuyoruz. Yüzlerce kaybımızın anmaları- taziyeleri sürerken, hastanelerde yüzlerce yaralımız varken  okuduğu basın açıklamasından dolayı işyeri temsilcimize bu soruşturmayı açanları  kınıyor ve soruşturmanın derhal geri çekilmesini istiyoruz.

TÜM BEL SEN İZMİR 1 NOLU ŞUBE