SENDİKAMIZ BU KEZ LÖSEMİ İLE MÜCADELE EDİYOR!

Minik çocukların sağlıklı bir gelecek umudunu büyümek için dayanışmanın en güzelini yaşatıyoruz. 

Sendikamızın İzmir 1 nolu şube başkanı Çağdaş Yazıcı arkadaşımızın 3,5 yaşındaki kızı Öykü Arin Yazıcı için Dokuz Eylül Üniversitesinde(DEÜ) Juvenil Myelomonositlik Lösemi (JMML) hastalığı tanısı konulmuştur.

Löseminin az görülen bu türünde tedavi sadece ilik nakli ile yapılabilmektedir. Toplumda birçok konuda olduğu gibi donör olma konusunda da derin bir duyarsızlık söz konusu. Oysaki bu hastalığın tedavisinde toplumsal bir duyarlılık gerekiyor.  Ne kadar çok kişi bağışçı olursa uygun donörün bulunma olasılığı o kadar artıyor.

Tüm lösemi hastaları gibi mücadele arkadaşımız şahsında hepimizin kızı sayılan 3,5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı bu hastalıktan belki bizlerden birinin veya bir tanıdığımızın ilik bağışı sayesinde kurtularak yaşama tutunacak. Yani minicik bir çocuğu yaşamasını sağlayacak doğru kişi belki de henüz bağışçı olmamış SEN’sin. Bu yüzden hepimiz bir bahane bulmadan Lösemi hastaları için elini uzatmalı ve bir donör (ilik bağışlayan) olarak minicik insanların hayatlarını kurtarmasına destek olmalıyız.

Sendikamız bu kez lösemi ile mücadele ediyor! Minik çocukların sağlıklı bir gelecek umudunu büyümek için dayanışmanın en güzelini yaşatıyoruz.

Bunun için yapmamız gereken KIZILAY KAN MERKEZLERİNE BAŞVURUDA BULUNMAKTIR. Sonrasında kısa bir form dolduruluyor ve 3 tüp kan alınıyor, hepsi bu. Sistemde kayıtlı ihtiyaç sahibi birisi ile uyum sağlanır ise o kişi çağrılıp birebir test yapılıyor. Uyum sağlanır ise bağışçının tüm masrafları Sağlık Bakanlığı karşılayarak nakil yapılacak merkeze götürüp gerekli işlemleri yaptırıyor.

18-50 yaş arası, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz, AİDS hastalıklarına yakalanmamış, kanser tanısı veya tedavisi almamış, kronik bir rahatsızlığı olmayan(sürekli ilaç almasını gerektiren bir durumu olmayan) herkes kök hücre/ilik bağışçısı yani donör olabilir.

Mücadele arkadaşımız Çağdaş Yazıcı’nın kız Öykü Arin Yazıcı şahsında tüm Lösemi hastalarının tedavisine destek olmak için konuyu bağlı Sendikalarımıza duyurarak (ilik bağışlayan) yönetici ve üyelerimizin donör olarak başvuru yapılmasının sağlanması ve bu konuda mümkün olan en geniş çevrede farkındalık yaratılması amacıyla bireysel ve kolektif olarak gerek sosyal medya gerekse başka kanallardan duyuru ve çağrı yapılması hususunda gereken duyarlılığı göstereceğiniz inancıyla…

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.