SENDİKAMIZ KOCAELİ ŞUBESİ 27’İNCİ KURULUŞ YILIMIZI KUTLADI

 

Kocaeli Şubemiz;  27. Kuruluş yılını şube binasında gerçekleştirdiği programla kutladı. 27. Kuruluş yılı etkinliğine Tüm Bel-Sen geçmiş dönem şube Başkanları’nın yanı sıra, KESK’e bağlı Şube Başkanları ve geçmiş dönem Başkanları, DİSK’e bağlı Genel-İş, Emekli–Sen Şube Başkanları, Halkevleri, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Emek Partisi, ÖDP İl Başkanları ve Yöneticileri, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı, Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı ve Yöneticileri, Geçmiş dönem Kocaeli Milletvekilleri, Av. Ali Haydar KONCA, Bekir Yurdagül,  Erdal Karakuş’un yanı sıra Tüm Bel Sen’in geçmiş dönem başkanları, KESK’e bağlı sendikaların başkanları, STK’ların temsilcileri ve sendika üyeleri yoğun bir katılım gösterdi.

 “DİŞE DİŞ DİRENİŞ”

Programda konuşan Tüm Bel Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, “Demokrasinin beşiği olarak sayılan yerel yönetimlerde çalışan emekçilerin gerçek örgütü Tüm Bel Sen sendikal haklar ve demokrasi mücadelesinde 27 yılını geride bıraktı.20 Aralık 1990 tarihinde 6 bin civarında kamu çalışanı eşliğinde 1618 kurucu üyenin dosyalarının İstanbul Valiliğine teslim edilmesiyle tüzel kişiliğine kavuşan sendikamız büyük bir özveri ve yoğun emekle yoğrularak bugün 27. yılına ulaştı. Geride bıraktığımız her biri azim ve kararlılık örnekleriyle dolu bu yıllara baktığımızda bu günlere öyle kolay gelinmediğini görüyoruz.  Siyasi iktidarların bütün anti demokratik engellemelerine, baskı ve şiddet politikalarına karşı sürdürdüğümüz dişe diş direnişe 27 yıllık tarihimiz tanıktır” dedi.

 “27 YILLIK ONURLU TARİHİMİZ”

Karakuş sözlerine, “Tüm Bel Sen, fiili ve meşru mücadelesiyle kazandığı bu hakkı, AİHM Büyük Dairesi’nin Avrupa Konseyi üye devletlerde de geçerli olan içtihat niteliğindeki kararı başta olmak üzere kazandığı birçok dava ile kamu emekçilerinin grevli ve toplu sözleşmeli sendika hakkını hukuksal olarak da teyit ettirmiş oldu. Bedel ödeyerek yarattığımız 27 yıllık onurlu tarihimizin tanık olduğu gibi yapılan saldırılar bizi yıldırmak bir yana yürüdüğümüz yola olan inancımızı pekiştirmektedir. Kökleri bu toprakların yüzyıllar öncesine dayanan direniş geleneğinde yatan ve her türlü baskı ve zulme karşı yıllardır kesintisiz bir şekilde sürdürdüğümüz mücadelemiz, bu ve benzeri saldırlar karşısında değil bir adım dahi geri adım atmak; geçmiştekinden çok daha kararlı bir şekilde devam ediyor” ifadeleriyle devam etti.

“Şemsettin KAYMAK, İkram MİHYAZ, Cemal ÇAM, Elmas YALÇIN gibi birçok yiğit mücadele arkadaşımızı bu uğurda yitirdik.10 Ekim Ankara Katliamında,  Sendikamızın bu güne gelişinde emeği geçen, yitirdiğimiz mücadele arkadaşlarımızı minnetle ve saygıyla anıyor, her türlü engel ve zorluğa rağmen yılmadan ve yorulmadan mücadeleyi yürüten üye ve yöneticilerimizi yürekten kutluyoruz.

Halihazırda devam eden OHAL ve KHK uygulamaları, hukuksuz biçimde ihraç edilen üyelerimiz, yerel yönetimlerde devam eden Kayyumlar ve iptal edilen toplu sözleşmelerimiz, ülkemizin Ortadoğu’da savaş ve şiddet sarmalı içerisinde kalması, toplumsal olarak içine düştüğümüz nefret, ötekileştirme, kışkırtmalar, özgürlükler ve insan hakları ihlalleri, çok önemli sorunlar olarak karşımıza çıktı.” Diyerek sözlerine devam eden Karakuş;

“MÜCADELE KARARLILIĞIMIZ”

“Emek, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesinde bugün geldiğimiz noktaya, her türlü baskı ve zor uygulamalarına karşı yılmayan ve direnen üyelerimizin emeği, alın teri ve ödediği bedeller pahasına geldiğimizi biliyoruz” diyen Karakuş sözlerini, “ Bu yüzden bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da üyelerimizin yanında olmaya ve onlar için mücadele etmeye devam edeceğiz. Büyük özveri ve yoğun emekle yoğurduğumuz bu mücadelede kazanan biz olacağız. Çünkü özgürce, eşitçe, kardeşçe ve barış içinde yaşayacağımız yarınları yaratacak olanlar bizleriz. Birliğimiz ve mücadele kararlılığımız engelleri aşacak en büyük gücümüzdür. Gelecek güzel günleri, 27 yıllık onurlu tarihimizin mirasıyla birliğimiz, dayanışmamız ve mücadelemizle yaratacağız” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.