SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ

KESK Olarak Akademisyenlerin Düşünce ve İfade Özgürlüğü ile Barış Taleplerine Sahip Çıkıyoruz!

Barışa, demokrasiye ve sorunların diyalogla çözülmesine dair daha çok sesin çıkmasına, daha örgütlü bir mücadelenin yürütülmesine ekmek ve sudan daha çok ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçmekteyiz.

Bu kaygıyla hareket eden; çocuklarımızın öldürülmemesi, birlikte yaşam zemininin ortadan kaldırılmaması ve barış talebiyle “Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi” öncülüğünde kaleme alınan bildiriye yönelik linç kampanyasını ve akademisyenlerin gözaltına alınmasını kınıyor, protesto ediyoruz. Akademisyenlerin düşünce ve ifade özgürlüğü ile barış taleplerine sahip çıkıyoruz.

Bildiriye yönelik linç kampanyası ve gözaltılar düşünce ve ifade özgürlüğüne yöneliktir. Oysa “İfade özgürlüğü sadece insan hakları kataloğunda yer alan bir temel hak değil, bir toplumun vicdan, zekâ ve anlama gücüdür.”

Savcılar barış savunucularını değil, “kandan duş almak” isteyenleri soruşturmalı, yargılamalıdır!

Demokrasi ve barış mücadelesinde katliama uğrayan, geçmişten bu yana onlarca üyesini kaybeden, büyük bedeller ödeyen ve hala da yoğun saldırılarla karşı karşıya olan Konfederasyonumuz KESK, geleceğe dair aynı kaygılarla hareket eden bilim insanları, aydınlar, emek ve demokrasi güçleriyle birlikte ve ortak mücadele anlayışını devam ettirecektir.

Hak ihlallerine derhal son verilmeli, barış için çözüm yolları kurulmalı, bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerine girmesine, gözlemde bulunmasına ve rapor hazırlamasına olanak sağlanmalıdır.

KESK

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.