Susmayacağız! Yazmaya, Söylemeye Devam Edeceğiz!

MİT TIR’larıyla ilgili yaptığı haberler nedeniyle yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı karar duruşması dün (6 Mayıs) görüldü. Duruşmada karar için ara verildiği sırada Adliye önünde Dündar silahlı saldırıya uğradı. Dündar saldırıda yara almazken NTV muhabiri Yağız Şenkal bacağından vuruldu

Can Dündar, MİT TIR’larıyla ilgili yaptığı haberler nedeniyle yargılandığı duruşmada ara verildiği sırada saldırıya uğramasıyla ilgili ilk detayları Dilek Dündar’dan öğrendiğini belirterek “Bana yapıştırılmaya çalışılan kahramanlık payesini, orada ona teslim ettim. Ben böyle gözü pek kadın görmedim” dedi.

‘Ne Cumhurbaşkanı’nın tehditleri ne gönüllü tetikçilerinin kurşunları bizi susturmaya yetmez’

Can Dündar dün görülen duruşmasında, Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran seçimleri öncesinde kendisini hedef göstererek “Bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu” sözlerine de değinerek, “Erdoğan, görevini yapan bir gazeteciyi açıkça hedef gösterdiği için utanmış mıdır? Yoksa meydan mitinglerinde “casus” diye saldırdığına, “vatan haini” diye yaftaladığına ve bu saldırıyı kışkırttığına memnun mudur?” dedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise mühimmat yüklü MİT TIR’ları haberleri nedeniyle açılan davada, ‘Gizli kalması gereken bilgileri açıklamak’ suçundan Dündar’a 5 yıl 10 ay, Gül’e 5 yıl hapis cezası verdi.

Gazetecelik faaliyetlerine yönelik baskı ve tehdit politikalarının karşısında özgür basını savunan, kurulduğumuz günden bu yana faşizme, baskıya, zulme, sömürüye, tehditlere boyun eğmeyen, savaş politikalarına karşı barış ve emek mücadelesini kararlılıkla yürüten Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu olarak, Can Dündar ve Erdem Gül’ün özgürlük mücadelesinde yanındayız!

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.