TÜM BEL-SEN NÖBET EYLEMİNİ DEVRALDI

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde iki ayı aşkın süredir devam eden sokağa çıkma yasağı ve ablukaya karşı yaklaşık yirmi gündür Sümerpark’ta süren Barış Nöbeti’ni, 5 Şubat günü Tüm Bel-Sen genel başkanı, genel merkez yöneticileri, şube eş başkanları ve yöneticileri devraldı. Nöbet bir sonraki gün Barış İçin Kadın Girişimi’ne devredilecek.

Sümerpark’ta bir araya gelen Tüm Bel-Sen yöneticileri ve halk, “Sur’un Tanığıyız, Yaşamın Savunucusuyuz” pankartı açarak açıklamada bulundular. İlk açıklamayı yapan şube eş başkanı Muhsin Uyanık; başta bölgemiz olmak üzere ülkemizin topyekûn son bir yılda adım adım savaş ortamına nasıl sürüklendiğine değinerek huzuru ve barışı tesis etmekte birinci derecede sorumlu olan siyasilerin artık barışa hizmet etmeyen her türlü politika ve dilden vazgeçmeleri gerektiğini belirtti. Sur ve Cizre’de devam eden yasaklar ve insan ölümleri, yine yasakların şimdilik sonlandırıldığı ancak ağır tahribatların oluştuğu yerleşim alanları hakkında herkesin sorumluluk bilinciyle bir an önce harekete geçerek dur demesi gerektiğini de ekleyen Uyanık açıklama yapmak üzere sözü genel başkan Ömer Salih Erol’a devretti.

Burada konuşan Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol, sadece barışçıl yollarla çözülebilecek bir sorunun silahların gölgesine itildiğini söyledi. Erol, bölgede her gün kadın, çocuk demeden sivillerin katledildiğini, okul, sağlık kamu kuruluşlarının askeri karargah haline getirildiğini belirtti. Hükümetin bu tutumuyla bir korku imparatorluğu yaratmak istediğini belirten Erol, “Sendikamızın örgütlülük alanı olan yerel yönetim kurumları işgal edilmiştir” dedi. Belediye işçilerinin can güvenliği olmaması nedeniyle ya da gözaltı ve tutuklamalara maruz kalarak halka hizmet veremez duruma getirildiğini söyleyen Erol, halkın iradesi olan belediyelere kayyum atama, yöneticilerini görevden alma girişimleriyle belediyelerin atanmış valilerin ek binası haline getirilmeye çalışıldığını söyledi. Erol, siyasi iktidarın kendi dışında hiçbir düşünceyi ve tercihi tanımadığını ülkeyi Saraydan yöneterek Osmanlı devletine dönüştürmeyi amaçladığını söyledi. Erol, “Yerel yönetim emekçileri Tüm Bel-Sen olarak halkın iradesinin baskı ve zorla gasp edilmesini kabul etmiyoruz” dedi. Bölge’de yaşanan savaşa sessiz kalmayacaklarını belirten Erol, AKP iktidarının ülke genelinde düşmanca söylemlerle faşizmi kurumsallaştırmayı hedeflediğini söyledi. Kürt sorununun demokratik çözüm yolları olduğunu belirten Erol, barış mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Açıklamadan sonra grup, Suriçi’ni, diyanet, sağlık ve eğitim emekçilerinin nöbet yerlerini de ziyaret etti.

1 2

 

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.