Türkiye Ekonomisi İşçilerin Ölü Bedenleri Üzerinde Yükseliyor!

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde meydana gelen kazada hayatını kaybeden Akşehir’li elma işçilerinin ailelerini 8 Kasım tarihinde Konfederasyonumuz Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy,  Eğitim Sen Genel Sekreteri Sakiye Esen Yılmaz, SES MYK yöneticisi Aylin Akçay, Tüm Bel-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Satı Burunucu Çalı, Kadın Sekreteri Meliya Beysülen, BES MYK Üyesi Meryem Çağ ve Eğitim Sen Ankara 1 Nolu Şube yöneticisi Sultan Saygılı’dan oluşan KESK Heyeti ziyaret etti.

KESK Heyeti ziyarette “SAVAŞA, IŞİD VAHŞETİNE, ERKEK EGEMENLİĞİNE, KADIN KATLİAMLARINA ve NEFRET CİNAYETLERİNE KARŞI DAYANIŞMAMIZI VE MÜCADELEMİZİ BÜYÜTÜYOR 22 Kasım’da ANKARA’ya YÜRÜYORUZ!” temasıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü eylem ve etkinliklerimizi hayatlarını kaybeden mevsimlik tarım işçisi kadınlar için Isparta’nın Yalvaç ilçesinden başlatıyoruz! diyerek şu açıklamayı gerçekleştirildi:

“Soma`daki işçilerin acısı dinmemişken, Şırnak`ta, İstanbul`da, Ermenek`te ve son olarak  Isparta`da öldürülen ve hala kurtarılamayan işçilerin haberlerini aldık. Onlarca işçi, alınmayan önlemler ve yapılmayan denetimler sonucunda cinayetlere kurban verilmektedir. İş cinayetlerinde dünya birincisi olan Türkiye`de işverenler katil, devlet ise cinayetlerin bir numaralı teşvik mekanizmasıdır. Artık emekçilerin ölü bedenleri ile zenginleşen bu sisteme dur deme vakti gelmiştir. Herkes madenlerde, inşaatlarda, tarlalarda can veren emekçilerin yasını alanlara çıkarak tutmalı. Ermenek`te ve Yalvaç’taki gibi timsah gözyaşları döken katillerden hesap sormalıdır.

Türkiye ekonomisi biz öldükçe büyümekte (?), biz yaralandıkça grafikler yükselmektedir. İş güvenliği önlemleri fazladan maliyet olarak değerlendirildiği sürece her gün yeni kayıplar verilmeye devam edecektir. Meclis`te bu sıralarda yapılan merkezi bütçe görüşmelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`na ayrılan bütçenin düşürülmesi zaten yapılmayan denetimlerin önümüzdeki dönemde iyice azalacağını göstermektedir. AKP hükümeti mevsimlik tarım işçileri, inşaat işçileri, ev eksenli çalışan işçiler ve madenlerde çalışan işçilerle ilgili uluslararası sözleşmeleri imzalamamakta, cinayetleri kaderci mantıkla açıklamaya devam etmektedir. Ermenek`te kameralara şov yapan bakanlar madenci ailelerini azarlayacak kadar densizleşmiştir Isparta`nın Yalvaç ilçesi yakınlarında bahçeden elma toplayarak geçinen 15 i kadın 17 mevsimlik tarım işçisi trafik kazasında feci şekilde can vermiştir. Ermenek’te aileleri azarlayan Başbakan ve kabinesinin Yalvaç’ta ki bu cinayette  ‘trafik kazası bu işin fıtratında var` demesi muhtemeldir.

KESK’li kadınlar olarak  toplumsal emeğin sahip olduğumuz en değerli şey olduğunun farkındayız. Bu yüzden emek alanında yaşanan her ölümün bütün değerlerimizi bizden almak için işleyen erkek  devlet ve sermaye işbirliğinde gerçekleştiğini biliyoruz.Biz kadınların artık yeni cinayet haberleri duymaya tahammülü yok. Madende yaşayabildiği sürece çalışan ama çocuklarının başını okşayacak vakti kalmayan, inşaatta çalışmak için hiç tanımadığı memleketlere giden, kendi toprakları işgal altında olduğundan başkalarının tarlalarında çalışan anneleri ve babaları sinsice katleden bu sistemde bizlere tek bir şey yapmak kalmıştır. O da direnmek. Her koşulda, her yerde bu sistemi kabullenmemek ve direnmek..

KESK  hiçbir katliamın ve cinayetin yanında yer almayan onurlu insanların emek örgütüdür. Her gün yeni canlarımızı alarak büyüyen ekonomide isimlerimizi değil sayılarımızın ölçülmesine izin vermeyeceğiz. 19. yüzyılda madenlerde yaşanan toplu ölümleri, Bağcılar`da, Adıyaman`da ve Bursa`da katledilen kadın işçileri ve daha onlarca kaybımızı unutmuyor, unutturmuyoruz. Herkesi yaşanan katliamlara karşı ses çıkarmaya çağırıyor; Isparta`da katledilen işçilerin ailelerine baş sağlığı diliyor, yaralıların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını umut ediyoruz.”

1

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.