ULUSLARARASI EMEK ÖRGÜTLERİ ETUC ve ITUC AKP’NİN EMEK DÜŞMANI POLİTİKALARI NEDENİYLE ILO’NUN İSTANBUL TOPLANTISINA KATILMIYOR

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 10. Avrupa Bölge toplantısı, 2-5 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

Konfederasyonumuzun bağlı bulunduğu ETUC ve ITUC AKP Hükümetine çok sayıda mektup göndererek ve çağrıda bulunarak demokratik haklar ve özgürlüklere, hukukun üstünlüğü ilkesine dönülmesi, keyfi biçimde ihraç edilen, açığa alınan ya da tutuklanan emekçiler için adalet sağlanmasını istemiştir.

ETUC ve ITUC ILO standartlarına ve değerlerine hiç saygı göstermeyen, hiçbir biçimde demokratik olmayan baskıcı bir ortamda yapılacak ILO 10. Avrupa Bölge Toplantısının AKP Hükümetinin politikalarını meşrulaştıracağı gerçeğinden hareketle ILO’dan bu bölgesel toplantının ertelenmesini ya da yerinin değiştirilmesini talep etmiş, ancak ILO toplantının yapılacağını açıklamıştır.

Konfederasyonumuz; AKP Hükümetinin darbe uygulamalarını aratmayan politikalarında ısrar etmesi, ILO ve diğer uluslararası sözleşmeleri ihlal etmesi, mevcut anayasamızı bile ayaklar altına alarak ülkeyi, çalışma yaşamını OHAL/KHK rejimiyle yönetmesi gibi nedenlerden dolayı 10. ILO Avrupa Bölge Toplantısına katılmama kararı almıştır.

ITUC ve ETUC, ILO 10. Avrupa Bölge Toplantısı öncesinde ILO üyelerine açık bir mektup yazarak tutumunu bir kez daha paylaşmıştır.

Emek mücadelesinde tarihi önemdeki açık mektubun Sendikamız ekte İngilizce ve Türkçe olarak üyelerimizin bilgisine sunuyoruz.

Türkçe Mektup

İngilizce Mektup

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.