VAN BELEDİYESİNDE TOPLU SÖZLEŞME YENİLEDİK

Van Belediyesi kültür binasında düzenlenen Toplu İş Sözleşmesi imza töreni Sendikamız adına Genel Başkanımız Vicdan Baykara, Genel Sekreterimiz İzzettin Alpergin ile Van Şube Başkanımız Nizamettin Bağlan ve şube yönetim kurulu üyeleri katılırken Van Belediyesi adına ise Başkan yardımcıları Abdurrahman Doğar ve Selim Bozyiğit katıldı.

Toplu Sözleşme imza töreninde konuşma yapan Genel Başkanımız Vicdan Baykara, Van Belediyesi ile sözleşme yenilediğimizi belirterek, sözleşmenin çalışanlara yönelik ekonomik getirisinin olduğunu ancak önemli olan büyük bedeller sonucu elde edilen bu hakkın kullanılması olduğunu söyledi.

Toplu iş sözleşmeleri yapabilmek için emekçilerin büyük mücadeleler verdiğini söyleyen Baykara, “Tüm yasaklamalara rağmen KESK bu ülkede toplumsal muhalefet rolünü yerine getirerek, büyük hukuksal kazanımlar elde etti. Bu kazanımlar bugün belediyelerle sözleşme yapmamızın önünü açtı.” dedi.

Baykara, sözleşmeye sadece maddi iyileştirme olarak bakılmamasını isteyerek, “Bu sözleşmelerin genel demokratik mücadeleye katkıları çok daha büyüktür” diye konuştu. Baykara, ayrıca Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’ya katkılarından dolayı teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından Baykara ve Doğar sözleşmeyi karşılıklı olarak imzaladı.

Yapılan sözleşmeyle Van Belediyesi’nde çalışmakta olan Sendikamız üyesi kamu emekçileri aylık 400 TL iyileştirme zammı, 250 TL Ramazan Bayramı, 400 TL Kurban Bayramı, 100 TL doğum, 100 TL yakacak yardımı almaya hak kazandı. Böylece üyelerimize geçen yıl yapılan 320 TL’lik iyileştirme zammı bu sözleşme ile 500 TL’ye çıkartılmış oldu.

İmzalanan Toplu Sözleşme üyelerimiz kazandırdığı bu ekonomik iyileştirmeler yanında demokratikleşme ve toplumsal cinsiyet konularında da önemli kararlar alınmasını sağladı.

Buna göre, 8 Mart günü kadın çalışanlar, 21 Mart Nowroz Bayramında ise tüm çalışanlar ücretli izinli sayılacak.

Kadına yönelik şiddet uygulayan sendika üyelerinin tüm mali ve sosyal yardımları kesilerek ailesine verilecek ve belediyeye alınacak sözleşmeli veya kadrolu memurların yüzde 50’sinin kadın olacak.

Belediye çalışanların bulundukları alanlarda halkla daha iyi bir diyalog yürütülmesi için çok dilli belediyecili modelinin uygulanması ve belediyenin buna katkı sunması sağlanacak.

Belediye çalışmalarında ekolojik dengenin korunması esas alınacak.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.