Yeni Çeltek Maden emekçileri, yerin 1200 metre altında açlık grevinde; direniyor!

Amasya’nın Suluova İlçesi’nde kapatılma kararı alınan Yeni Çeltek Maden İşletmesi’nin işçileri, yerin 1200 metre altına inip açlık grevine başladı

Amasya’nın Merzifon ve Suluova ilçelerinde faaliyet gösteren Yeni Çeltek Maden Ocağı İşletmesi’nin,  Soma Holdinge ait Gürmin Enerji AŞ’ye devredilmesinin ardından ocaktaki çalışmalar 2 Mart’ta güvenlik gerekçesiyle durdurulmuştu. Bunun üzerine Soma’daki ocaklara gitmelerinin tebliğ edildiği maden emekçileri Soma’da çalışmamak için 26 Mart’ta yolda yürüyerek başlattıkları eylemi yer altına taşımıştı. İşçiler 4 Nisan’da başlattıkları açlık grevini sürdürüyor.

Madenci aileleri de destek için yerin üstünde direnişte. Amasya-Samsun yolunun kapatılmasına öncülük eden kadınlar, sonuna kadar çocuklarıyla birlikte direneceklerini söylüyor. “Onlar yer altında, biz yer üstünde” diyerek, aylar da geçse bekleyeceklerini belirtiyorlar. 8 Nisan’da Ferhat Tüneli’nin temel atma töreni için Amasya’ya gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın kendilerini ziyarete gelip gelmediğini sorulduğunda kadınlar; “Onlar buraya niye gelsin ki! Onların tuzu kuru. Onlar bir öğün atlamaz. Bizimkiler açlık grevinde, soğukta oturuyor. Bundan sonra nerede direnişte işçi olursa yanında olacağız. Bugüne kadar başımıza gelmediği için bilmiyorduk” dedi.

Yerin altında açlık grevinde olan 200 işçi var. Her gün 4-5 işçi rahatsızlandığı için madenden çıkarılarak ambulansla hastaneye götürülüyor. Hastanede ise 24 işçi tedavi görüyor. Aileler içerinin ısısının düşük olduğunu ve tozla birlikte işçilerin çok zor durumda açlık grevi yaptıklarını vurguluyor.

1 3 22

 

 

 

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.