3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ, ENGELSİZ KENTLER İSTİYORUZ

Bugün Dünya engelliler günü. İktidar sözcüleri her yıl olduğu gibi bu yıl da bugün vesilesiyle ekranlara çıkıp engellilerin yaşadıkları sorunlarına yönelik demagojik söylemlerde bulunsa da engelli yurttaşların yaşadıkları sorunlar çözümsüz kalmaya, kamusal alanlar başta olmak üzere kentlerin engellileri görmezden gelen mevcut hali devam ediyor.

Engellilerin sorunlarını çözmek kaldırımlara görme engelliler için üzerine ağaç, tabela denk gelen ve araçların park ettiği yürüme yollarıyla çalışmayan engelli asansörleri yapmak değildir.

Bireyleri engelli haline getiren fiziksel ve zihinsel kayıpları değil, onların önüne fiziki ve yapısal engeller koyan ve sorunu çözmek yerine engellileri yaşamını sürdürür konumda tutacak yasal ve idari düzenlemeleri yapmayan siyasi iktidarladır.

Engelli bireylerin yardım almadan tek başlarına yaşamlarını idame ettirecekleri; toplumsal hayata eşit ve üretken olarak dahil olabilmeleri için empati kurma, farkındalık yaratma ve sorunları çözme noktasında omuz omuza mücadele edeceğimizi ve engellerin kaldırılmasında büyük görev düşen yerel yönetimlerin faaliyetlerinin takipçisi olacağımızı belirtiriz.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.