DEPREM DEĞİL RANT İÇİN BELEDİYECİLİK VE SERMAYE HÜKÜMETLERİ ÖLDÜRÜYOR.

Onlarca deprem yaşadık on binlerce yurttaşımızı kaybettik. Son 100 yılda sadece 7 ve üzerinde yaşadığımız deprem sayısı 11, büyük can ve mal kaybı olmadan yaşanan depremlerin sayısı ise kayıt tutulamayacak kadar çok.1912 yılında Mürefte’den başlayarak Hakkari, Erzincan, Ladik, Gölcük, Düzce, Çankırı, Sultandağı, Pülümür, Bingöl, Van depremlerinde yitirdiğimiz yurttaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

DÜN BİRKEZ DAHA YÜREĞİMİZ AĞZIMIZA GELDİ.

Merkez üssü İzmir Karaburun, şiddeti 6.2 olarak açıklanan Saat 15.28’de kayıtlara geçen deprem İzmir, İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ’da hissedildi. Depremin ardından birçok ilde halk sokaklara döküldü. Tek sevincimiz can kaybının yaşanmamış olmasındandır. Ancak belki de daha büyük depremlerin habercisi olan bu depremden sonra henüz kimseyi rahatlatan bir açıklama ne belediyelerden ne de merkezi iktidar tarafından yapılmadı.

BELEDİYELER VE MERKEZİ İKTİDAR GÖREVE

Yaşadığımız bütün depremlerden öğrendiğimiz odur ki yetkililer kendi sorumluluklarını unutup cinayet düzeyinde yeni yıkımları beklemektedirler. Üstelik Çanakkale depremi sonrasında Ankara büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “yaşanan depremlerin hükümete karşı darbe yapmak için ‘dış güçler’ tarafından ‘yapıldığını’ iddia ederek. Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere yetkilileri de Ege Denizi’ne ‘önlem’ almaya çağırması” sözlerindeki gibi açıkça alay edilmektedir.

İNSAN HAYATI AVM’LER VE REZİDANSLARDAN DEĞERLİDİR.

Mevcut yapı denetim sistemi sağlıklı ve güvenli yapı üretim ve denetim sürecini ticari bir alan olarak sermayeye teslim etmiştir. Kocaeli depreminden sonra, kamuoyunu rahatlatmak için güçsüz binaların güçlendirilmesi, deprem anında açık alanların toplanma merkezlerine dönüştürülmüş olmasına rağmen bu gün açık alanlar rant adına AVM ve büyük rezidanslara dönüştürüldü.

KAMU BİNALARI DENETİMSİZ

Bataklıktan ya da denizden doldurulmuş yerleşim birimlerinde değil sadece kamu binalarında, üretim birimlerinde okullarda, hastanelerde, belediyelerde de çalışırken güvende değiliz. Denetimsiz hatta kaçak binalarda görev yapan kamu emekçileri deprem sırasında bırakınız halka hizmet vermeyi, kendi hayatlarını kaybetmekle karşı karşıyadırlar. Adapazarı, Gölcük ve diğer depremlerde yerle bir olan kamu binalarını, belediyeleri, okulları, yurtları, hastaneleri, oralarda ölen kamu emekçilerini, öğrencileri, hastaları hatırlatırız.

İşte bütün bu sebeplerle merkezi iktidarı ve belediyeleri, Şehircilik bakanlığını olası depremlere karşı önlem almaya çağırıyoruz. Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU olmak üzere işyerimiz olan belediyelerde güvenle çalışmak, kent halkını depreme karşı korumak istiyoruz. Aksi halde olacak can ve mal kayıpların sorumlusu doğal afet olmayacaktır.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.