DERİK BELEDİYESİNDEN TARİHİ SÖZLEŞME

Mardin’in Derik İlçe Belediyesi ile Sendikamız arasında imzalanan toplu sözleşmeye göre kızını ’berdel’ veren ve küçük yaşta evlendiren memurlar, tüm kazanımlarından men edilecek

Derik Belediyesi ile Sendikamız arasında 12 memuru kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ve 8 Mart’ta çalışan kadınların izinli sayılacağı sözleşmeye göre berdel, başlık ve küçük yaşta çocuğunu evlendiren çalışanlar toplu sözleşme haklarından men edilecek. Kadına yönelik fiziki, ekonomik ve sözlü şiddet uygulaması ile kız çocuğunu okula göndermeyen sendika üyesi çalışanlar da aynı şekilde sözleşmedeki haklarından men edilecek. Sözleşme ile birlikte memur maaşlarında 190 TL zam ve bayramlarda 200 TL ikramiye verilecek.

Toplu İş Sözleşmesi imza töreni, Belediye Konferans Salonu’nda yapıldı. İmza törenine Derik Belediyesi Eş Başkanları Sabahat Çetinkaya ile Abdülkerim Erdem, Belediye Meclis üyeleri ile Sendikamız Mardin Şube Başkanı İzzettin Karaboğa ve çalışanlar katıldı. Derik Belediyesi Eş Başkanı Sabahat Çetinkaya, yapılan sözleşmeyle birlikte çalışanların haklarında bir takım düzenlemeler yaptıklarını belirterek, “Çalışanlarımızın yaşam standartlarını yükseltmek ve emeklerinin karşılığını vermek DBP’li belediyeler olarak yönetim anlayışımızın gereğidir” dedi.
Sendikamız Mardin Şube Başkanı İzzettin Karaboğa da, DBP’li belediyelerin emekçilerin sorunlarına karşı göstermiş olduğu duyarlılığa teşekkür ederek, “DBP’li belediyelerde çalışan emekçiler olarak kendimizi her zaman şanslı sayıyoruz” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Derik Belediyesi Eş Başkanları Sabahat Çetinkaya ve Abdülkerim Erdem ile Sendikamız Mardin Şube Başkanı İzzettin Karaboğa sözleşme metnini imzaladı.

1 2

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.