ENSAR VAKFI TECAVÜZ SKANDALI DAVASI BAŞLADI

Karaman’da Ensar Vakfı ile Karaman İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (KAİMDER) evlerinde kalan çocuklara cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanan öğretmen M.B.’nin yargılanmasına bugün başlandı

Karaman’da 10 erkek öğrenciye ‘cinsel istismarda’ bulunduğu iddiasıyla tutuklanan ve hakkında 600 yıla kadar hapis cezası istenen sınıf öğretmeni 54 yaşındaki Muharrem B.’nin yargılandığı davanın ilk duruşması başladı. İnfiale neden olan tecavüz davasının duruşması öncesi kentte OHAL ilan edilirken Karaman Valiliği, dava süresinde her türlü basın açıklaması, eylem ve gösteriyi yasakladı. Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesinde adliye çevresinde arama noktaları oluşturuldu. Davayı izleyenler arasında CHP ve HDP’li vekiller, KESK, Tüm Bel-Sen, Eğitim Sen temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri de var.

Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün sadece cinsel istismar davasının görülmesine karar verildi. Başka dava alınmadı. Davaya Ensar Vakfı, KAİMDER, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile baroların çocuk hakları komisyonları, Çocuk Hakları Koruma Derneği, İHD müdahil kabul edildi. Eğitim Sen ve diğer örgütlerin müdahillik talebi ise kabul edilmedi. Davanın kapalı görülmesine karar verilerek, duruşmaya ara verildi ve mahkeme salonu boşaltıldı.

KESK ve Eğitim Sen heyeti, müdahillik taleplerinin reddedilmesi ve aslında sanık olması gerekenlerin mağdur sıfatıyla müdahil olması üzerine adliye önünde bir basın açıklaması yaptı.

Kadın Örgütleri Davaya Müdahil Olacak

Valilik kararı nedeniyle adliye yakınına her türlü araç girişi ve parkı yasaklandı. Avukatlar adliyeye giriş yaptı. Kadın örgütlerinin ise adliye binasına girişine izin verilmiyor. Polis, hakimin verdiği karar doğrultusunda müdahil avukatlar dışında kimsenin adliyeye alınmayacağını söyledi.

Bugünkü duruşmada kadın örgütleri, davaya müdahillik başvurusunda bulunacak.

2 13

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.