GAZİANTEP ŞUBEMİZ, ŞEHİTKÂMİL BELEDİYESİ ZABITA MÜDÜRÜNÜN HAKSIZ UYGULAMALARINA KARŞI BASIN AÇIKLAMA

Sendikamız Gaziantep Şubesi ve KESK bileşenleri, Şehitkâmil Belediyesi Zabıta Müdürünün uygulamalarıyla ilgili basın toplantısı yaptı. Basın açıklaması metni aşağıdadır:

BASINA VE KAMUOYUNA

Değerli basın mensubu ve sendika temsilcisi arkadaşlar; sendikamıza hoş geldiniz.
“Şehitkamil Belediyesine yaklaşık 4 ay önce zabıta müdürü olarak göreve başlayan, Sayın Mehmet Tayyar DÖLEK’in göreve başladığı günden itibaren, personel üzerinde baskıcı, otoriter tavırları ve asker kökenli olduğu için, askeri vesiyat uygulamaya kalkması, çalışma düzenimizi ve iç barışımızı alt üst etmiştir. Kendilerine, birkaç defa bu tavırların doğru olmadığını, hatta yönetim kurulu arkadaşlarımla beraber, kendisini ziyarete giderek bu gibi uygulamaların teşkilatımıza yarar getirmeyeceğini ifade ettik. Kendileri de bize haklı olduğumuzu, kendilerini uyardığımız için bize teşekkür etti, bu uyarılarınızı dikkate alarak hareket edeceğini bize ifade etmelerine rağmen, aynı tutumuna devam etmesi üzerine, yapılan bu haksız uygulamaları siz basın mensupları ve halkımızla paylaşmak istiyoruz. Burada belirteceğimiz bu uygulamaları sizlerin takdirine bırakıyoruz. Bizler Şehitkamil zabıta teşkilatı olarak, çoğunluğumuz en az yirmi ile yirmibeş yıllık çalışan memurlarız.Bugüne kadar bir çok zabıta müdürü ve Belediye başkanı ile çalıştık. Hepsiylede uyumlu bir çalışma içerisinde olmuşuzdur. Ta ki, Sayın Mehmet Tayyar DÖLEK gelene kadar”.

Değerli Basın mensupları; Ben Tüm bel-sen şube başkanlığını 4 yıla yakın zamandır yapmaktayım. Bu süreç içerisinde tüm kurum yöneticileriyle iyi niyet çerçevesinde görev yaptım. Karşılıklı iyi niyet içerisinde çalıştık. Geçtiğimiz hafta içerisinde, Aktoprakta bir üyemizin Babası vefat etmişti, Sendika başkanı olarak bu arkadaşımıza Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımla beraber başsağlığına gitmemiz gerekiyordu. Aktoprak’ın merkeze uzak olması nedeniyle öğlen yemek saatine 25 dakika kala, yani 11:35’de arkadaşlarımı da toparlamak adına, işimden erken ayrılmam nedeniyle, kendilerinin de haberi olmasına rağmen, bu 25 dakika için hakkımda soruşturma açarak savunmamı istemişlerdir. Kaldı ki bir sendika başkanı olarak, gerek 4688 sayılı kanun’da, gerek ise Başbakanlık genelgesinde sendika yöneticilerine, sendikal faaliyetlerinden dolayı idareciler tarafından kolaylık sağlanması belirtilmektedir. Ve bu durum için savunmamı verdim. Bunun takdirini sizlere bırakıyorum.
Yine, AKP hükümeti tarafından zaman zaman askeri vesayetten kurtulduk denmesine rağmen, zabıta müdürü Sayın Mehmet Tayyar DÖLEK’in gelmesiyle Şehitkamil belediyesi zabıta müdürlüğünde askeri vesayet uygulanmaya başlanmıştır. Kendisinin asker kökenli olması nedeniyle, personel ile yaptığı her toplantılarda, Dikkat komutu çektirerek, personeli dikkat komutuyla ayağa kaldırmaktadır. Bu onur kırıcı bir harekettir.

Değerli basın mensupları;
Memur arkadaşları, özelliklede aday memurları, sürekli asalet olayı ile tehdit ederek, asaletlerini onaylamayacağını ve memuriyete geçemeyeceklerini beyan etmektedir. Bu durum arkadaşların üzerinde sürekli stres ve korku yaratarak verimli çalışmalarına engel olmaktadır.
Yine kendisinin emekli olduktan sonra tekrar memuriyete dönüp çalışmasına rağmen, emekliliği gelen veya gelmek üzere olan arkadaşlarımıza zaman zaman emekli olmaları için psikolojik baskı uygulamaktadır. Örneğin, yaşları 50’nin üzerinde olan Zabıta komiseri ve komiser yardımcısı kadrosunda olan arkadaşları Nizip Caddesi üzerinde kaldırımdaki araçları, kaldırmayla görevlendirmesi gibi.

Spor yapmaya müsait olmadığı için sağlık raporu olan zabıta memuru bazı arkadaşları, eşofman giymeye zorlayıp sahada oturtmaktadır”.

Değerli basın mensupları; Sizlerin huzurunda, Şehitkamil Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan FADILOĞLU’na seslenmek istiyorum, kurumlar bir aile gibidir, uyumlu çalışmalar verimi artırır, çalışma şevkini daha üst düzeye getirir. Amacımız farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görüp, birlik ve beraberlik içerisinde Şehitkamil halkına en iyi şekilde hizmet vermektir. Baskıcı ve yıldırma politikaları ile verim alınamaz. Sayın başkanımızın bu olaya bir an önce el atarak, haksız ve anlamsız uygulamalara son vereceği inancı içerisinde olmak istiyoruz. Bundan sonra iç barışı koruyarak en iyi hizmeti vereceğimiz inancını taşımak istiyoruz”.

Bizler KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen sendikası olarak bu uygulamaların takipçisi olacağımızı ve her türlü yasal haklarımızı sonuna kadar koruyacağımızı ve savunacağımızı buradan kamuoyuna duyururuz.

Gösterdiğiniz ilgiden dolayı siz basın mensuplarına ve değerli sendika temsilcilerine yönetim kurulu adına teşekkür ederim.

Ebubekir HANÇERKIRAN
Gaziantep Tümbelsen Şube Başkanı

 

1

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.