KURULUŞUMUZUN 27. YILINDA DİRENİŞLE KURDUK DİRENİŞLE YAŞATACAĞIZ

Ülkemiz emek, demokrasi, özgürlük ve barış güçlerine yönelik saldırıların her geçen gün daha da yoğunlaştığı, sokağın yasaklanıp toplumsal muhalefetin susturulamaya çalışıldığı bir süreçte direnişle kurduğumuz 27. kuruluş yılımızı kutluyoruz.

Bundan tam 27 yıl önce, 20 Aralık 1990 günü, binlerce yerel yönetim emekçisi fiili ve meşru mücadeleyle TÜM BEL SEN’i kurarak kökleri çok daha derinlerde olan ülkemiz emek ve demokrasi mücadelesini yeni bir evreye taşıdı.

O günden bugüne gelmek elbette kolay olmadı. Birçok baskı ve engellemelerle karşılaştık, karşılaşıyoruz. Yasaklandık, coplu, gaz bombalı saldırılara uğradık. Adli ve idari cezalara maruz kaldık, aralarında genel merkez ve şube başkanlarımızın da olduğu birçok arkadaşımız gözaltına alındı, tutuklandı. Sendikamız yöneticilerinden; Şemsettin Kaymak, İkram Mihyaz, Elmas Yalçın ve Cemal Çam başta birçok yiğit mücadele arkadaşımızı bu uğurda yitirdik.

Sendikamızın bu güne gelişinde emeği geçen, yitirdiğimiz mücadele arkadaşlarımızı minnetle ve saygıyla anıyor, her türlü engel ve zorluğa rağmen yılmadan ve yorulmadan mücadeleyi yürüten üye ve yöneticilerimizi yürekten kutluyoruz.

Emek, demokrasi, barış ve özgürlükler mücadelesinde 27 yıllı geride bıraktığımız bu gün bizler için sadece bir kutlama günü değil aynı zamanda mücadelemizi daha da ileri taşıma günüdür.

OHAL adı altında Anayasa dahil her türlü hukuk ayaklar altına alınmış ve bu kapsamda binlerce kamu emekçisi hukuksuz bir şekilde işten atılmışken; aralarında sendikacılar, siyasi parti eş başkanları, milletvekilleri ve belediye eş başkanlarının da olduğu yüzbinlerce demokrat esir muamelesi ile tutsak edilmişken; demokrasinin en temel ölçüsü yasama, yargı ve yürütme ayrılığı ve bağımsızlığı hiçe sayılmış, devletin tüm kurum ve kuruluşları tek parti diktatörlüğünün birer dairesi haline dönüştürülmüşken; demokrasinin beşiği olması gereken yerel yönetimlerde halkın demokratik iradesi keyfi biçimde gasp edilmişken; savaş ve şiddetle halklarımız susturulmak, sindirilmek yani ülkemiz tek parti diktatörlüğü altında topyekun bir karanlığa doğru sürüklenirken tarihimizin bize öğrettiği tek yol susmak ve ya sinmek değil

DİRENİŞİ VE MÜCADELEYİ BÜYÜTMEKTİR.

Çünkü, hak verilmez alınır diyerek 12 Eylül karanlığını parçalayan ve her biri dişe diş direnişlere tanık 27 yıllık tarihimizin bize gösterdiği şudur ki; hakları için mücadele etmeyenlerin sonu sefaletten, kulluktan ve kölelikten başka bir şey değildir.

Bu yüzden, hiçbir haksızlığın, hukuksuzluğun, sömürünün ve baskının karşısında

Korkmadık,  Susmadık ve Teslim Olmayacağız.

27 yıllık mücadele tarihimizde olduğu gibi siyasal iktidarın saldırılarını her alanda yoğunlaştırdığı bu dönemde de emek, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesini güçlü ve kararlı bir şekilde sürdürmeye devam ediyor, fiili ve meşru mücadelemizle kazandıklarımız başta olmak üzere gasp edilmek istenen bütün hak ve özgürlüklerimiz için yaşamın her alanında direniş bayrağını yükseltiyoruz.

Grevli toplu sözleşme hakkımızı engelleyerek bizleri güvencesiz çalışma koşullarına ve sefalet ücretlerine mahkûm etmek başta olmak üzere her türlü ekonomik ve demokratik hak ve özgürlüğümüzü gasp etmek isteyenlere, OHAL adı altında yapılan tüm hukuksuzluklarına, savaş ve şiddet uygulamalara, baskılara ve sömürüye karşı her geçen gün daha kararlı ve inançlı bir şekilde mücadelemize devam ediyoruz.

Dünya tarihi tanıktır ki hiçbir baskı ve saldırı insanlığın emek, demokrasi, barış ve özgürlük taleplerini susturamamıştır. Ne kadar acımasız olursa olsun her diktatörlüğün bir sonu olmuştur. Er ya da geç bu tufan sona erecek ve bu hukuksuzlukların hesabı mutlaka sorulacaktır.

Hiçbir faşizan uygulamanın halkların emek, demokrasi, barış ve özgürlük taleplerini susturamayacağına inanan biz TÜM BEL SEN’liler, kazandığımız değerlere sahip çıkmak ve bunlara daha yenilerini eklemek için sürdürdüğümüz fiili ve meşru mücadelede tüm emekçileri sesimize ses katmaya, gücümüze güç katmaya çağırıyoruz.

Büyük özveri ve yoğun emekle yoğurduğumuz bu mücadelede kazanan biz olacağız.

Çünkü özgürlüklerin daim olduğu bir ülkede eşitliği, kardeşliği ve barış içinde birlikte bir yaşamı yaratacak olanlar bizleriz.

Birliğimiz ve mücadele kararlılığımız engelleri aşacak en büyük gücümüzdür.

Gelecek güzel günleri, birliğimiz, dayanışmamız ve mücadelemizle yaratacağımıza olan inancımızla tüm örgütümüze saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz

Daha nice yıllarda birlik ve mücadelemizin sürmesi dileğiyle 27. kuruluş yılımız kutlu olsun.

 

ZAFER DİRENEN EMEKÇİNİN OLACAK

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.