MUHARREM İNCE’DEN KONFEDERASYOMUZA ZİYARET!

MUHARREM İNCE’DEN KONFEDERASYOMUZA ZİYARET!

Bugün 13.00’da Konfederasyonumuzu Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ziyaret etti. Ziyaret konfederasyonumuz binasında gerçekleşti. Bu ziyarette konfederasyonumuzdan Eş Genel Başkanımız Mehmet Bozgeyik, Genel Sekreterimiz Ramazan Gürbüz, Eğitim-Örgütlenme – Basın -Yayın Sekreterimiz İlhan Yiğit, Mali Sekreterimiz Elif Çuhadar, Kadın Sekterimiz Gülistan Atasoy, Hukuk-TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Yusuf Şenol ve bağlı sendikalarımızın MYK üyeleri, CHP Heyetinde ise Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay bulundu.

Ziyarette özellikle OHAL, ekonomi, seçimler, ihraç edilen, açığa alınan kamu emekçilerinin durumu, sendikal ve siyasal sürece ilişkin görüşlerimiz aktarıldı.

Basına açık gerçekleştirilen ziyaret Genel Sekreterimiz Ramazan Gürbüz ve Eş Genel Başkanımız Mehmet Bozgeyik’in basın emekçilerine, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye, CHP heyetine ve bağlı sendikalarımızın yürütme kurulu üyelerine teşekkür konuşmasıyla başladı.

Ziyarette Eş Genel Başkanımız Mehmet Bozgeyik, Türkiye’nin zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğini, 15 Temmuz darbe girişimi ve 20 Temmuz tarihinden itibaren 22 aylık OHAL süreciyle kamu emekçilerinin baskı ve güvencesizleştirmeyle karşı karşıya kaldığı dile getirdi. Bozgeyik, KESK’in bu süreçte itibarsızlaştırılmak istendiğini, 4218 üyesinin herhangi bir soruşturma, yargılama olmaksızın ihraç edildiğini hatırlatarak özellikle barış akademisyenlerinin ve üniversitelerin durumuna dikkat çekti. OHAL süresince üye sendikamız TÜM BEL Sen’in örgütlü olduğu belediye işkolunda 94’e yakın belediyenin kayyumla yönetildiğini ve birçok belediye emekçisinin kayyumlar eliyle işten çıkarıldığını ifade eden Eş Genel Başkanımız, bütün bu süreçte kamu emekçileri olarak asla AKP’nin memuru olmadıklarını, biat etmedikleri, başta Ankara, İstanbul, İzmir olmak üzere bütün illerde sokağa çıkarak haksızlara, hukuksuzlara, adaletsizliğe karşı durduklarını aktardı.

Özellikle AKP’nin 16 yıldır kamuda oluşturmaya çalıştığı neoliberal politikalara, güvencesiz çalıştırmaya, iş cinayetlerine, eğitim ve sağlıkta neoliberal, muhafazaka, gerici politikalara karşı KESK’in başından beri mücadele ettiğini belirten Bozgeyik, bu dönemde kadın emekçilere yoğun şiddet ve taciz olaylarının da katlanarak arttığını, kadınların çalışma yaşamından koparılması, eve hapsedilmesi politikalarına da karşı durduklarını, KESK olarak emeğimize haklarımıza, demokrasiye, barışa yönelik bu tür saldırılara onay veren, bu süreci hızlandıran cumhur ittifakına karşı da artık tamam diyenlerin yaylarında olduklarını belirtti.

Eş Genel Başkanımız, ülkemizde yeniden barışın, demokrasinin egemen olduğu, Kürt sorunun demokratik barışçıl yolarla çözüldüğü, Ortadoğu’da ise halkların bir arada, barış içinde, kardeşçe yaşadığı politikaları destekleyeceklerini ifade etti.

Eş Genel Başkanımız Mehmet Bozgeyik’ten sonra Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise şu sözleri dile getirdi: “OHAL’İ kaldıracağız, mülakatı kaldıracağız, çünkü mülakat varsa liyakat yoktur. 657’den geriye gidiş asla yok. Daha ilerisi olacak, geriye gidiş asla olmayacak. Görevde yükselmeler adil olacak.

Görevde yükselme, liyakat, ehliyet birincil hedefimiz, olmazsa olmazımızdır. Kimsenin siyasi görüşüne, inancına, etnisitesine bakmadan sadece o işteki başarasına, liyakatına göre o işte yükselmesini sağlayacağız. Projemiz belli: 3B yani, 1) Barışacağız, haritayı birbirine katlayacağız, herkes birbiriyle barışacak. 2) Büyüyeceğiz, ekonomik olarak büyüyeceğiz, hukuk devleti olacağız, hesap veren yöneticiler olacak, şeffaf bir yönetim olacak, merkez bankası başkanına talimat vermeyen bir cumhurbaşkanı olacak, özgür bir Türkiye olacak, konuşan bir üniversite olacak.

Bunu başaracağız, buna inanıyorum fakat bunu başarabilmemiz için büyük bir yelpazeye ihtiyacımız var. 30 yıldır CHP’de siyaset yapan biri olarak sürekli solun birlikteliğini tartıştık. Bu yeterli değil, artık 50 + 1 lazım, cumhuriyetçiler bir araya gelecek, demokrasiye inananlar, özgürlük isteyenler bir araya gelecek bunun içinde sosyalistler olacak, muhafazakârlar olacak, sosyal demokratlar olacak, bunun içinde liberaller olacak, geniş bir yelpaze kuracağız. Bunu gerçekleştireceğiz.

Türkiye’yi barıştıracağız, ekonomik olarak büyüteceğiz. Ve bu zenginliği, bu refahı adil bölüştüreceğiz. Bunu da 3Y ile yapacağız: 1) Yönümüz belli olacak, yani Suriye ile de kavgalıyız Avrupa Bilirliği ile de… Hangisiyiz? Biz yönümüzü belirleyeceğiz. 2) Yöntemimiz belli olacak, yöntemimiz hukuk, insan hakları, demokrasi, evrensel değerler 3) Yönetim, bir tek adam var, yanında da liyakatsiz bir kadro, bunu değiştireceğiz. Güçlü bir lider liyakatli bir kadro, yani kararlı ama ortak aklı devreye sokan bir lider, ortak akılla ortak iyiyi bulmak isteyen lider. Herkes için ortak iyiyi bulacağız. Bu mümkün, bunu başaracağız. Hiç kimseyi ötekileştirmeden el alem ne der demeden siyaset yapacağız.

Kamu emekçilerinin sorunlarını yakından takip ediyorum bu sorunlar demokrasiye, özgürlüklere inanan bizler için 1 günlük iştir. Sabrınız nezaketiniz için teşekkür ederiz.” dedi.

 

 

 

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.