TÜM BEL-SEN KOCAELİ ÜZÜMCÜ’NÜN YANINDA

Sendikamız Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, ünlü tiyatrocu Levent Üzümcü’nün İstanbul Şehir Tiyatrosu’ndan çıkarılmasıyla ilgili yaptığı basın açıklamasında “Sanat ve sanatçı düşmanlarına karşı Levent Üzümcü’nün yanındayız” diyerek ünlü tiyatrocuya destek mesajı yolladı

Sendikamız Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, geçtiğimiz günlerde ünlü tiyatrocu Levent Üzümcü’nün İstanbul Şehir Tiyatrosundaki görevinden çıkarılmasıyla ilgili şube binasında basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına TÜM BEL-SEN üyesi tiyatrocuları da katılırken basın açıklamasını okuyan Karakuş, “Gezi direnişi ve sonrasındaki açıklamaları, Sosyalist Enternasyonal’deki konuşması ve muhalif  tutumu nedeniyle değerli tiyatro sanatçımız Levent Üzümcü İstanbul Şehir Tiyatrosundaki görevinden atılmıştır. Karar, Belediyenin Üst Disiplin Kurulu tarafından ve İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetim Kurulu’na bile sorulmaksızın tepeden inme bir yöntemle alınmış ve uygulanmıştır. Bu kararla, AKP’nin sanat ve sanatçı düşmanlığı bir kez daha tescillenmiştir” açıklamasında bulundu.

MUHALEFETE TAHAMMÜLSÜZLER
“Karar, AKP’nin muhalefete tahammülsüzlüğünün göstergesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda sanata ve sanatçıya uyguladığı sindirme, korkutma hatta yok etme politikasının güçlü bir kanıtıdır” diyen Karakuş; “Tüm baskı ve sansürleme operasyonlarının dışında bu tarihi bir karardır. Çünkü 1980 askeri darbesi sonrasında ilk defa siyasi görüşleri nedeniyle bir oyuncunun işine son verilmiştir. Levent Üzümcü’nün ihracı, son dönemde sıkça dillendirilen ‘farklı ses ve itiraz istememe’ yaklaşımının somut sonuçlarından birisidir” dedi.

MÜCADELEYE DAVET ETTİ
Açıklamalarına devam eden Karakuş, “Artık bugün için bardak dolmuş, sabırlar taşmıştır. Her alanda olduğu gibi, kültür ve sanat alanında da sanatçıları işsiz ve sahnesiz bırakarak etkisizleştireceklerini, sindireceklerini sananlar büyük bir gaflet içindedir. Bu gaflet uykusundan bir an önce uyanmalarını dileriz. Tüm Bel-Sen olarak her koşulda Levent Üzümcü’nün yanındayız; mücadelesi mücadelemizdir! Kendisine her türlü desteği sunacağımızın bilinmesini istiyor, sanat ve sanatçı düşmanlarına karşı tüm sanatçılarımızı, sanatseverleri ve duyarlı her vatandaşımızı mücadeleye çağırıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.