#10Ekim Ankara Katliamı Yeniden Soruşturulmalı! İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya ve AKP Hükümeti’ne Soruyoruz!

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla 10 Ekim 2015 Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’nde Ankara Garı önünde 101 kişinin yaşamını yitirmesi, yüzlerce kişinin yaralanması ile sonuçlanan canlı bomba saldırısı yeniden soruşturulmalıdır.

#10Ekim Ankara Katliamı Yeniden Soruşturulmalı!

İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya ve AKP Hükümeti’ne Soruyoruz!

– IŞİD’in ‘teknoloji emiri’ olduğu iddia edilen Ersen Çelik’in, Gaziantep Emniyeti’ne verdiği ifadede “yazıştım” dediği Emniyet ve MİT görevlileri kimdir?

-10 Ekim sabahı da dâhil olmak üzere, 2015 yılı Temmuz ayından başlayarak TEM Dairesi Başkanlığı’na gelen ve bombacıların kimliğinin de yer aldığı istihbarat, “teyide muhtaç” ibaresi yer almamasına rağmen neden dikkate alınmadı?

-Bombacı Yunus Emre Alagöz’ün Türkiye’de olabileceği istihbaratı 8 Ekim’de alınmış olmasına rağmen, “muhtemel eylem” uyarısı neden 10 Ekim sabahı dağıtıldı?

-10 Ekim sabahı gelen istihbarat neden 4 saat sonra Ankara Emniyeti’ndeki birimlerine iletildi?

-Diğer yazışmaların aksine, bu yazışmanın saati neden el yazısıyla belirtildi?

-Mitinge aldıkları önlemler arasında şehir girişlerinde yapılan araç aramalarını gösteren emniyet, 10 Ekim günü saat 00.00 ile 09.00 arasında bu uygulamaya hangi gerekçe ile ara verdi?

-Yürüyüş ve miting başvurusu 08.30-16.00 arasında Ankara Garı önü ve Sıhhiye Meydanı arasında olmasına rağmen, emniyet neden bu izni tek taraflı olarak saat 12.00-16.00 arası Sıhhiye Meydanı olarak değiştirmiştir?

-Toplanmanın saat 08.00 itibariyle başlayacağı bilinmesine rağmen giriş çıkışlarda sıkı kontrol talimatı neden saat 10.02 itibariyle verildi?

-Polislerin gaz kullandıklarını belirtikleri saat (11.20) ile yine emniyetin hazırladığı görüntü kayıtları arasındaki (10.20) bir saatlik fark neden dikkate alınmadı?

-Miting günü görevli personele “canlı bomba eylemlerine karşı kendilerini korumaları” yönünde talimat verilirken, miting düzenleyicileri neden bu konuda uyarılmadı?

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.